Kabakulak

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kabakulak hastalığı paramiksovirus ailesine mensup zarflı RNA virüslerince yapılan bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Etken ocak ve mayıs ayları arasında daha rahat yayılma fırsatı bulur bu nedenle bu aylarda hastalığa daha sık rastlanmaktadır. Kabakulak aşısı bulunmadan önce hastalığın insidansı çok yüksek düzeylerdeyken günümüzde çok düşük düzeylere çekilebilmiştir. Hastalığın bulaşma yolları, solunum, sindirim, direk temas ve enfekte materyaller ile indirekt temas şeklindedir. Etken girişini takiben ilk çoğalma solunum yolu epitellerinde meydana gelir. Daha sonraları viremi ile glandüler dokularda ve sinir hücrelerinde yayılım gösterir. İlk klinik belirtiler hafif ateş, baş ağrısı ve halsizlik şeklinde kendini belli eder.

Kabakulak Belirtileri

2-4 haftalık kuluçka süresinin ardından hafif ateşle başlayan ilk viremi dönemini parotis bezinde oluşan şişlik takip eder. Hastalık adını parotis bezinde yaptığı şişlikten almıştır. Daha sonraları bu şişlik genişleyerek kulak çevresine kadar gider ve yüzde belirgin bir asimetri meydana getirir. Her dört hastadan birinde şişlik tek taraflı görülür. Hastalarda çiğneme güçlüğü ve ağrı görülür. Bukabakulak belirtileri yaklaşık bir hafta kadar devam eder. Şişliğin inmesiyle oluşan ağrı ve çiğneme güçlüğü de geçer. Hastalığın dikkat edilmesi gereken tarafı menenjite çevirip çevirmeyeceğidir. Yaklaşık her yüz hastadan birinde menenjite çevirme görülmektedir ki bu yüksek bir orandır. Yüksek ateş bulantı, kusma ve ense sertleşmesi gibi semptomlar menenjitten şüphelendirir.  Kabakulak ensefaliti karşılaşılabilecek bir diğer unsurdur.

Kabakulak Nedenleri

Kabakulak hastalığı çocukluk çağında görülen bulaşıcı viral bir hastalıktır. Bu hastalığın oluşması için genellikle enfekte kişi ile direk temas gereklidir. Etrafta hasta bireyin varlığı ve kişi ile direk temas hastalıktan şüphelenmek için yeterlidir, kabakulak nedenleri arasında sayılabilir. Enfektif dozda virusunaerojen yolla alınması ile bulaşma gerçekleşmiş sayılır. Toplu yaşam alanları, özellikle de çocukların birlikte olduğu, okul, kurs, kreş, park, oyun alanları gibi alanlar bu hastalığın yayılmasında en önemli mekanlardır. Bireysel bağışıklığın düşüklüğü hastalığın şiddetini belirleyen faktörlerden biridir. Hastalıktan korunmak için en etkili yol aşılanma ile kazanılmış bağışıklık kazanmaktan geçmektedir. Hasta bireyin duyarlı bireylerle teması engellenmeli, yaşam şartları iyileştirilmeli, semptomatik tedaviler ile bağışıklığı desteklenmelidir.

Kabakulak Tedavisi

Kabakulaktan en etkili korunma yolu aşılanmadır. Bölgesel subtiplere karşı geliştirilmiş attenüe aşılar kazanılmış bağışıklık için oldukça yeterli olmaktadır. Bir diğer bağışıklık şekli hastalık geçirilerek kazanılan doğal bağışıklıktır. Aşılı bireyler enfeksiyon etkeni ile karşılaşmaları halinde hastalığı hafif veya subklinik geçirirler. Hastalık viral kökenli olduğu için antibiyotik tedavisi sonuç vermez. Antibiyotik tedavisi sadece immunsuprese bireylerde sekonder enfeksiyonlar için hekim tarafından gerekli görüldüğü hallerde uygulanmalıdır. Tedavide antipretik ve analjezikler semptomların azaltılması amacıyla kullanılabilir. Hastalık süresince yatak istirahati yapmak hem hastanın izolasyonu açısından hem de güçten düşememesi açısından önemlidir. Hasta olduğundan şüphelenen bireylerin  kabakulak tedavisi için bir dahiliye uzmanına danışması gerekmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir