Ispanak ve Ispanağın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Ispanak ve Ispanağın Faydaları

Ispanak ve Ispanağın Faydaları, Sindirim sistemi üzerine olumlu etkisi çok fazladır. Vücudun dayanıklılığını arttırır, kanser ve vereme karşı korur. Bu bakımdan, çocuk ve yaşlılar için iyi bir diyet materyalidir. Ancak, terkibindeki oksalat ve fosfattan dolayı böbrek hastalığı olanlar için uygun değildir. Bugün Almanya’da oksalat içermeyen çeşitler ıslah edilmiştir.

Ispanakta bulunan glumatik asit, oksalik asit ve fosfat bileşikleri, demirin bağırsaklardaki emilimini engeller ve kişi kansızlık çeker. Bu nedenle demir bakımından zengin olan ıspanak yenerek kansızlık sorunu çözülemez. Ancak, ıspanak yemeklerine servisten hemen önce birkaç damla limon ilave ederek demirin oksalat formu parçalanmalıdır. Kansızlık sorunu olan hamileler zaman zaman demir vitamin hapları almaktadırlar. Bunlar aynı zamanda C vitamini de almalıdır veya C vitaminince zengin yiyecekleri bolca tüketmelidir. Aksi halde ve özellikle hamile hanımlar, hamilelik döneminde kansızlık sorunu yaşarsa unutulmamalıdır ki doğacak bebek ileride büyük olasılıkla (%85-90) yüksek tansiyon hastası olacaktır. Kola, çay ve kahve de besinlerle alınan demirin emilimini engellediğinden bu içecekler de yemekle birlikte alınmamalıdır.

Ispanak ve Ispanağın Faydaları
Ispanak ve Ispanağın Faydaları görsel

Antidepresif karışımların hazırlanmasında karışımın esas bitkisi ıspanaktır. Ispanak her ne kadar yüksek oranda antidepresif etken maddeleri taşırsa da bundan yeteri kadar yararlanılamamaktadır. Bu maddelerin emilebilmesi için mutlaka maydanoz veya tere otundan en az biri ile birlikte alınmalıdır. Bu aynı zamanda hamileler için de geçerlidir.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir