ishale ne iyi gelir
ishale ne iyi gelir

İshale Ne İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2019

İshale ne iyi gelir? İshal nasıl geçer? ishal için bitkisel tedavi seçenekleri nelerdir? İshale iyi gelen besinler, çaylar, otlar nelerdir? ishalden nasıl kurtuluruz? ishalin evde doğal yollarla tedavisi nasıl yapılır? sorularının cevabını derleyerek sizin için yazdık. Aşağıda ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

ishale ne iyi gelir

Esas konumuz olan ishale ne iyi gelir? sorusunu cevaplamadan önce ishal nedir? kısaca bakalım. İshal kısaca dışkının normalden fazlaca cıvık yani sulu olmasıdır. Dışkıda sıvı artışı olursa sindirim sistemi düzeni bozulur. Bağırsaklarda rahatsızlık medyana gelir.  Kişi sık sık tuvalete giderek boşaltım ihtiyacını giderme gereksinimi hisseder.

İshal günlük yaşamı etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Oldukça rahatsız edici bir hale gelebilir. İş, okul ve evde sıkıntı çekmenize neden olur. İlerlerse daha ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle ishale ne iyi gelir? öğrenmeniz hastalığı kısa bir zaman diliminde atlatmanızı olanaklı hale getirir.

İshale Ne İyi Gelir ? İshal Nasıl Geçer?

İshale ne iyi gelir? İshal nasıl geçerg sorularınıza bu yazımızda cevap vereceğiz. İshal bir sindirim sistemi rahatsızlığı olduğu için geçirmek için öncelikle yediklerimizi gözden geçirmeliyiz.

Katı ve lifli yiyecekler yemek bağırsaklarınızı biraz yavaşlatabilir. Dışkıyı katılaştırır. Bağırsaklarınızı düzene sokarak ishale çare olabilir. İshale ne iyi gelir sorusunun en önemli cevabı ilk olarak lifli, posalı ve katı yiyecekler yemek şeklinde sıralanabilir.

İshale bir çok lifli çaylar, bitkiler ve besinler iyi gelir.

İshale iyi gelen besinler

 • kabuksuz elma
 • patates,
 • patates püresi
 • pirinç lapası,
 • havuç
 • yoğurt
 • şeftali
 • muz
 • limon suyu
 • Türk kahvesi
 • leblebi
 • sarımsak

Yoğurt bağırsak sağlığımız içinde önemlidir. Bağırsak florasını düzelterek ishale iyi gelir. Yoğurt içerisinde bulundurduğu sağlıklı yani yararlı bakteriler ile bağırsak sağlığınızı artırır bağırsaklarınızı sterilize eder. Muz tüketmek ishale çare olabilir. Aşırı muz tüketmeniz bu defa da kabızlık yapabilir. Bu sebeple aşırıya kaçmadan muz yemelisiniz.

ishale iyi gelen besinler
ishale iyi gelen besinler

Limon suyu ishale iyi gelir. Limon insan dışkısını katılaştırır ve bağırsaklarınızı temizler. Limon suyunu veya tüm olarak limonu tüketmeniz ishal nasıl geçer sorunuza çözüm olabilir. Türk kahvesi ishale iyi gelir. Türk kahvesi dışkınızı katılaştırarak ishale çare olur. Türk kahvesi telvesi tüketmenizi tavsiye ederiz.

Pirinç tüketimi ishale iyi gelir. Pirinç lapası yada haşlanarak tüketmek ishale iyi gelir. Patates ishale iyi gelen bitkiler arasında en bilinenidir. Patates tüketimi ishale iyi gelir. Patatesi haşlayarak tüketebilirsiniz.

Leblebi ishale iyi gelir. Leblebi tozlu yapısı ile insan dışkısını katılaştırır. Leblebiyi toz halinde almak yerine kavrulmuş alarak tüketmeniz ishalin geçmesinde daha hızlı sonuç verir. Sarımsak tüketimi bağırsaklarınızı temizler ve ishale iyi gelir. İshale ne iyi gelir sorunuza cevap bulmaya devam ediyoruz.

ishale iyi gelen çaylar
ishale iyi gelen çaylar

İshale İyi Gelen Çaylar

Koyu siyah çay. Normal siyah çayı daha demli içmeniz ishale iyi gelir.

Yeşil çay. İçerisinde bulundurduğu çok sayıdaki lifli yapı ile ishale iyi gelir ve vücudunuzdaki sıvı ihtiyacının bir kısmını karşılayabilir.

Zencefil çayı. İçerisinde bulundurduğu antibakteriel bileşenler ile bağırsaklarınızı temizler, yani bağırsaklarınızdaki mikropları temizleyerek sindirim sistemini düzenler. Böylece mikroorganizmaların neden olduğu ishale çare olabilir.

İshalde Dikkat Etmesi Gerekenler

İshal halinde vücudunuzda aşırı sıvı çıkışı olur. Bu sıvı kaybını karşılamak açısından bol bol sıvı tüketin. İshale ne iyi gelir yazımızda ele aldığımız ishale iyi gelen bitki çaylarını bol bol tüketmenizi tavsiye ederiz. İshal sırasında boşaltım ihtiyacınızı asla engellemeyin. İshalde çok güneşin altında çalışmayın. İshal sürenizin çok uzun sürmesi sonucunda kesinlikle bir doktora başvurun. İshalin sonuçları arasında ölüm de bulunabilir. İshal sırasında kola tüketmeyiniz.

İshal sırasında kilo kaybı gerçekleşebilir. Metabolizma hızlanarak besinleri daha hızlı sindirmenize neden olur. Besinler tam olarak öğütülemez. Sonuç olarak da kilo kaybedersiniz. İshal ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için olabildiğince hızlı kurtulmaya çalışmak hedefiniz olmalıdır.

Konuyla ilgili diğer yazımız olan ishale iyi Gelen Yiyecekler başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

7 Yorumlar

 1. Bir gizemli çocuk

  Gerçekten çok iyi geldi çokkkk teşekkür ederim…

 2. ankara ayrancı çilingir

  patates haşlaması ve muz çok iyi geliyor

 3. Hocam ishale iyi gelen birçok bilgi var. Gayette güzel. Benim bildiğim bir şey var. Doğruluğu nedir bilmem. Kola’nın da ishale iyi geldiği doğrumu?

 4. Kışın grip olduğumda antibiyotik almak zorunda kalıyordum o haplarında bende yan etkisi ishal oluyor maalesef. Yazıdaki önerileri unutmam artık.

 5. Yağsız yemek iyidir kimisi de türk kahvesini kullanır ishali kesmek için ama denemedim

 6. İshal olunca daha çok yağsız yemek lazım ve patates kavurma özellikle yemek iyi oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir