ishale iyi Gelen Yiyecekler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

ishale iyi Gelen Yiyecekler

ishale iyi Gelen Yiyecekler, Bu yazımda sizlerle paylaşmak istediğim konu boşaltım sistemimizin bir rahatsızlığı olan ishal. Yazının içerisinde ishale iyi gelen yiyecekleri bulabileceksiniz. Gün içerisinde kendinizi halsiz hissediyorsanız, mide bulantınız ve karın ağrınız var ise ve en önemlisi acil bir biçimde tuvaletiniz geliyorsa ishal hastalığı sizi bulmuş demektir.

İshal önemsenmediği takdirde vücudu bitkin düşüren hatta vücuttaki suyun tamamen kaybolmasına yol açabilir. İshal dönemlerinizde bol bol su tüketmeli ve belirli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu yiyecekler baharatlı ve yüksek oranda lif içeren yiyeceklerdir.

ishale iyi Gelen Yiyecekler
ishale iyi Gelen Yiyecekler görsel

Yüksek lif oranı bağırsakların çalışmasını kolaylaştırdığı ve tuvalet ihtiyacını sıklaştırdığı için ishal olduğunuz dönemlerde tüketmemeniz gereken yiyecek türlerindendir. İshal vücudunuzdaki suyu kaybettirirken bir yandan tuzu da sizden alır. Uzun süren sancılı bir ishal dönemi yaşarsanız mutlaka vücudunuzdan atılan tuzu geri almalısınız.

Özellikle yaşlı bireyler ve çocuklar için uzun süren ishaller oldukça tehlikelidir. İshal durumu 24 saate kadar sürer ise çok ciddi önlemler almak gerekir fakat ishali ilk fark ettiğiniz andan itibaren beslenmenize ve su içme oranınıza çok dikkat etmelisiniz. İshal ile birlikte kusma şikayetiniz de varsa katı gıdalar yerine sıvı gıdalar tüketmelisiniz, çorbalar veya sindirimi kolay yemekleri tercih etmenizi öneririm.

Böylelikle ishalinizin düzelme ihtimali ve hızı artacak aynı zamanda kusmanız daha kısa sürede duracaktır. Yaşattığı mide bulantısı sayesinde iştah kesintisi de yapabilen ishal için muz meyvesi vazgeçilmez olacaktır. İshale iyi gelen meyvelerin başında gelen muzun sindirimi kolaydır ve ishal esnasında vücutta kaybolan potasyumu karşılamak için altın değerinde bir fırsattır.

İshale iyi gelen besinlerin ilk akla geleni ise pirinçtir. Özellikle beyaz pirinç iyi gelmektedir çünkü esmer pirincin lif oranı beyaz pirince göre fazladır. Pirinç yemek size zorluk yaşatır ise pirinçleri bir kapta bekletip elde ettiğiniz pirinç suyunu içebilirsiniz. Pirincin içerisindeki nişasta kaybettiğiniz suyu size geri kazandıracaktır. Bu iki değerli besinden başka ishale iyi gelen yiyecekler şöyledir: böğürtlen, limon, patates, havuç, sarımsak ve bal. Üstelik limonun, baharatın ve havucun sularından da faydalanabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir