İshal

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

İshal, diyare olarak adlandırılan sıvı dışkılama anlamına gelen bir semptom ismidir. İshal birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. İshalin vücut üzerindeki en önemli etkisi sıvı kaybına yol açması, sıvı elektrolit dengesini bozarak vücudun normal işletişini aksatmasıdır. Bu etki ile vücut sıvılarının azalması hücre içi ve hücre dışı basıncı da bozarak hücre metabolizması içerisinde yapılması gereken anabolik reaksiyonların yapımını sekteye uğratır. İshalin oluşum mekanizmasında hormonlardan toksinlere, bakterilerden parazitlere, metabolik hastalıklardan yeme alışkanlıklarına kadar birçok faktör etkili olabilmektedir. Bu nedenle ishalin zamanı, dışkının şekli, kullanılan ilaçlar, şüphelenilen hastalıklar, yenilen gıdalar dikkatle incelenmeli ishal semptomunun nedeni saptanmalı ve tedavi ona uygun olarak geliştirilmelidir.

İshal Sebepleri

Sıklıkla karşılaşılan nedenler; bakteriyel enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar, paraziter enfeksiyonlar, gıda zehirlenmeleri, bazı antibiyotik ve antiasitlerin kullanımı, bilinçsiz ilaç kullanımları, ani ve aşırı yemek yeme, aşırı stres hali, laktoz intölerans, huzursuz bağırsak sendromu, çölyak hastalığı, diyabet hastalığı sayılabilir. İshal sebepleri yapılacak muayene sonrasında hekim tarafından belirlenir. Bu amaçla çeşitli tanı yöntemleri ve testler uygulanabilir. Bunların başında ise gaita testi gelmektedir. Gaitada başlıca ishal etkeni olan bakteri ve parazitler aranır.  Anemnezde hastaya ne gibi gıdalarla beslendiği, ishalin ne şekilde seyrettiği ne kadar süredir devam ettiği gibi sorular yöneltilerek teşhis için bilgi edinilmeye çalışılır.

İshal Tedavisi

Bir semptom olan ishal, sıvı elektrolit dengesini düzenleyici şekilde tedavi edilmeye çalışılır. Bu amaçla ishal tedavisi için çeşitli probiyotikler, antibiyotikler, antiparaziter ilaçlar, elektrolit solüsyonlar, mide bağırsak motilite düzenleyicileri kullanılmaktadır. Bunların içerisinde özellikle elektrolit solüsyonlar sıvı ve elektrolit kaybının giderilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu solüsyonlar hastalara damar içi yol ile verilen ve serum olarak bilinen ilaçlardır. Çok hızlı bir şekilde etkir ve hastanın genel durumunun iyileşmesini sağlar. Ancak önemli olan bu semptoma neden olan rahatsızlığı belirleyerek onu ortadan kaldıramaya yönelik tedavi uygulamaktır. Bu amaçla çeşitli tanı araçları ve testler yapılmaktadır. Uzun süreli ishal vakaları doktora başvurmayı gerektirir, ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde büyük sorunlara sebebiyet verebilir.

Çocuklarda İshal

Çocuklarda ishal sık karşılaşılan bir sorundur. Çocukluk dönemi hem vücut direnci açısından hem de öz bakımın tam yapılamaması bakımından hastalıklara açık bir dönemdir. Bu dönemde bireyler etkenlerden daha çabuk etkilenir, daha düşük bir savunma gösterir ve semptomlar daha şiddetli görülebilir. Bu nedenle çocuklarda ishal görülmesi halinde ihmal edilmemeli kısa süre içerisinde sağlık kuruluşlarından yardım alınmalıdır. Çocuklarda görülen rota virüs enfeksiyonları sıklıkla ishale neden olan etkenlerden biridir. Rota virüs enfeksiyonları aşırı kusma ile birlikte seyretmektedir. İshal vakalarının bazılarında dışkı kültürü yapılarak ishale neden olan etkenin bulunması gerekebilmektedir. Yapılan kültür ile belirlenen etken bakteri ise tedavide antibiyotik kullanımı protozoon ise antiparaziter kullanımına başlanır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir