İnhibe ne demek

İnhibe Nedir? Ne Anlama Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mayıs 20, 2018

Tıpta inhibe nedir? İnhibe etmek, inhibitör kelimeleri ne anlama gelir? Bu kelimeler medikal olarak ne demektir? Cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İnhibe, engellenmiş, baskılanmış anlamına gelen bir kelime olup tıpta da sıklıkla kullanılır. İnhibe etmek ise engellemek, baskılamak, önlemek anlamlarıma gelir. İnhibitör ise kimyasal reaksiyonu yavaşlatan veya engelleyen bir ajan şeklinde danımlanabilir.

İnhibitör Nedir? İnhibitör Ne Demektir?

1. Kimyasal reaksiyon, büyüme veya diğer biyolojik aktivitelere müdahale eden herhangi bir madde.
2. Bir doku düzenleyicisinin hareketini veya mikroorganizmaların büyümesini engelleyen veya kontrol eden bir kimyasal madde.
3. Bir enzimin katalitik aktivitesini azaltan bir ajan.

  • ACE inhibitörü (anjiyotensin dönüştürücü enzimi) anjiyotensin dönüştürücü enzimi baskılayan ajanlar
  • Anjiyogenez inhibitörü, yeni kan damarlarının katı bir tümöre dönüşmesini engelleyen bir grup ilaçtır.
  • Aromataz, aromataz aktivitesini inhibe eden ve böylece östrojen üretimini engelleyen bir ilaç sınıfıdır; meme kanseri ve endometriozis tedavisinde kullanılır.
  • HIV proteaz inhibitörü, insan immün yetmezlik virüsüne karşı aktif olan bir grup antiretroviral ilaçtan herhangi biri; Viral poliproteinlerin proteaz aracılı bölünmesini önlerler ve bu da enfeksiyöz olmayan olgunlaşmamış viral partiküllerin üretilmesine neden olurlar.

Tıpta inhibe, inhibe etmek, inhibitör kelimeleri en sık olarak enzim ve hormon aktiviteleri ile ilgili olarak kullanılmaktadır. Çünkü enzim aktivitelerinin her biri birer kimyasal reaksiyondur. Tıbbi genetikte de inhibitör gen şeklinde bir tanımlama vardır. Nörolojide de sinaptik bağlantılarla ilgili sıkça kullanılır.

Lezyon Nedir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir