İncirin Faydaları
İncirin Faydaları

İncirin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

İncirin Faydaları
İncirin Faydaları

Ülkemizde de yetişin incirin faydaları hiç de azımsanacak düzeyde değildir. İncir içerisinde yüksek oranda besin lifi bulunmaktadır. Bu sayede başta kabızlık olmak üzere pek çok probleme faydalı olmaktadır. İncir yalnızca sindirim sistemi üzerinde değil diğer pek çok sistem üzerinde etkilidir. İncir içerisinde kemikler için gerekli kalsiyum, magnezyum ve K vitamini bulunaktadır. İncirin kalorisi oldukça düşüktür. 1 adet incirde 40-45 kalori enerji bulunmaktadır. Bu yüzden diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasındadır.

İncirin Faydaları Nedir?

İncirin faydaları içerisinde tansiyona iyi gelmesi bulunmaktadır. İncir potasyum açısından zengin bir meyvedir. Tansiyonu sodyum yükseltmektedir. Tuzun tansiyon yükseltmesinin nedeni butur. Çünkü tuzun içerisinde sodyum bulunur. Potasyum ise sodyumun ilacı gibidir, ona ters etki ederek tansiyonun yükselmesini engellemektedir. Kan basıncını dengeleyici etkide bulunur.

İncir kabızlığa iyi gelir. Kabızlık yetersiz besin lifi alımı sonucu ortaya çıkan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. İncir içerisinde ise bol miktarda besin lifi bulunmaktadır. Bu besin lifleri sindirim sistemine olumlu etkide bulunarak bağırsak hareketlerini düzene kor. Böylece kabızlık problemi çözülmüş olur

İncirin faydaları arasında diyabet hastalarının sorunlarına iyi gelmesi de bulunmaktadır. Eğer şeker hastasıysanız ve meyve yemek istiyorsanız incir sizin için en uygun meyvelerden bir tanesidir. İncirin glisemik endeksi düşüktür. Kan şekerini aniden yükseltmez. Vücut tarafından emilimi yavaş yavaş yapılır. Tip 2 diyabet hastaları için uygun bir yiyecektir. Yine de şeker hastaları doktorlarına danışmadan bu işe kalkışmamalıdırlar.

İncirin kemik sağlığı üzerinde de pek çok faydası bulunmaktadır. İçerisinde magnezyum, kalsiyum ve K vitamini içeren incirin kemiği iyileştirme konusunda mahereti büyüktür. Magnezyum kalsiyumun vücut tarafından işlenmesine yardımcı olmaktadır. K vitamini ise kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar.

İncirin faydaları içerisinde antioksidanlık özelliği de bulunmaktadır. İncir içerisindeki antioksidan maddeler özellikle göz sağlığı için çok faydalıdır. İncirin sarı nokta hastalığına iyi geldiği bildirilmiştir.

İncir içerisinde bol miktarda demir bulunmaktadır. 1 adet incir günlük demir ihtiyacının %1’ini karşılamaktadır. Eğer demir eksikliği yaşıyorsanız inciri beslenme listenize ekleyebilirsiniz.

Kilo vermek isteyenler de inciri rahatlıkla tüketebilirler. İçerisindeki lifler hem yağ yakımı artıracak hem de sindirim sisteminizi düzenleyecektir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir