İmplantasyon kanaması nedir

İmplantasyon Kanaması

SON GÜNCELLEME: Nisan 1, 2018

İmplantasyon kanaması, döllenmiş bir yumurta, hamileliğin büyüme sürecini başlatmak için bir kadının rahim ağzına bağlandığında oluşur. Hamile kadınlarda normal bir durumdur, ancak birçok kadın ne olduklarından tamamen habersizdir. 6-12 günlük döllenen yumurtalar rahmin iç astarına tutturulduğunda implantasyon kanaması olarak bilinen bir şey olabilir.

Yumurtadaki bu hareketlilik, az miktarda kanama ya da lekelenmye neden olabilir; endişelmeyin, bu tamamen normal bir durumda ve hiçbir tıbbi müdahaleye gerek yoktur. Genel olarak, hamile kadınların yaklaşık üçte birinde bu durum görülmektedir. Bir kadının menstrüel periyodu ile aynı zamana denk geldiğinde, ikisi de birbirinden farklı olduğundan, karıştırmamak gerekir.

İmplantasyon Kanamalarının İşaretleri
İmplantasyon kanaması gebeliğin erken belirtilerinden biri olarak kabul edilir (anne için ilk tanımlanabilir işaretlerdendir). Tipik olarak, bir sonraki adet döngüsünden birkaç gün önce başlar. Bununla birlikte, implantasyon kanaması adet dönemine benzediğinden, pek çok kadın olası bir hamilelik mi yoksa bir regl mi olduğu konusunda kararsızlığa düşer.

İmplantasyon kanamalarında neler görülür?

• Hafif kramplar
• Göğüslerde hassasiyet
• Midede Şişkinlik

İmplantasyon Kanaması Neye Benziyor?

İmplantasyon kanaması ile adet dönemi kanaması görünüm olarak birbirinden farklıdır. Tüm kadınlarında regl dönemindeki kan akışı birbirinin aynısı değildir. Bazıları kendi döneminde daha ağır bir akışa sahiplerken, diğerlerinde daha farklı düzeyde olabilmektedir.

Adet Kanaması ile olan Farklılıkları:

Renk: Ağır veya hafif olsun, çoğu kadın adet dönemlerinin rengine aşinadır. (genellikle parlak ila koyu kırmızı). Bununla birlikte, implantasyon kanaması tipik olarak açık pembeden koyu kahverengiye (pas rengi) göre değişen renklerdedir.

Pıhtılaşma: Bazı kadınlar menstruasyonunda çok miktarda pıhtılaşma yaşarlar; bazıları ise çok fazla görmez. Bununla birlikte, implantasyon kanaması herhangi bir pıhtı oluşturmaz.
Yaşadığınız şeyin parlak veya koyu kırmızı kan olması, 3 günden fazla sürmesi ve pedlerin ve / veya tamponların dolumunda tam bir akış olması durumunda, bunun adet dönemi kanaması olduğu anlaşılır.
İmplantasyon kanamasının tedavisi
İmplantasyon kanaması hamileliğin işaretlerinden birisidir ve sağlık açısından herhangi bir risk barındırmaz. Tedaviye gerek duyulmaz.

İmplantasyondan kaynaklanan kanama genellikle tedavi gerektirmeden birkaç gün içinde düzelir. Aşırı derecede ağır kanama, menstruasyon belirtisi veya gebelik komplikasyonu olabilir. Doktorlar kadınların bu süre boyunca tampon kullanmamalarını önerir.

Doğum Kontrol Yöntemleri başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir