İlkbaharda Sağlığımız Riske Giriyor

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

İlkbaharda insanlarda olan birçok kronik hastalıklar belirginleşir. Dolayısıyla herhangi bir kronik hastalığı olan kişiler buna hazır olmalı, önceden tedavi için doktorunun muayenesinden geçmeli, gerekiyorsa belli tedavi kursu almalıdır.

Bağışıklı Sistemini Güçlendirin

Ayrıca iyi beslenin, sık sık açık havada olun, spor ve beden eğitimi ile meşgul olun, aşırı yorulmayın, streslerden uzak olun, zamanında yatın. Bu basit önlemler size yazı geçirmeye yardımcı olacak.
İlkbaharda hatta sağlıklı insanların büyük kısmı vitamin eksikliği sonucu hastalığa uğrar. İlkbaharda insanın bağışıklık sistemi  zayıf olur, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitaminler ile desteklemek bol bol meyve sebze tüketmek faydalı olur.

Bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde halsizlik başlar, sinirlilik ve yorgunluk ortaya çıkar. Birçok insanda saç, deri, tırnak rahatsızlıkları görülebilir. Yüz derisi solgun, kuru olur, kabuklanma oalbilir.

Vitamin eksikliği olan kişilerde

  • Ağız kenarlarında çatlaklar gelişebilir.
  • Saçlar kırılgan olur, dökülür,
  • Tırnaklar kırılabilir
  • Damakta kanama başlayabilir.

Bu belirtiler varsa vitamin-mineral kompleksleri kullanmak size yardımcı olabilir. Fakat bu kompleksleri sadece doktor tavsiyesi ile kullanmak gerekir. Ayrıca beslenmenize dikkat etmeniz önem taşır. Meyve sebze, yeşillik, balık, et, süt ürünleri beslenmenizde düzenli bir şekilde tüketmeniz gereken besin gruplarıdır.

İlkbahar hastalıkları için Önlemler Alın

İlkbaharda mevsimsel nezle, virüs enfeksiyonları, solunum sistemi hastalıkları riski  artmaktadır. Bunun nedeni bağışıklığın zayıflamasıdır. Ne yazık ki bağışıklık sistemi insanı virüs ve bakterilerin saldırısından her daim koruyamaz. Bu durumda yine de vitamin mineral miktarında artış, iyi beslenme, havaya uygun kıyafet hastalıklar için önleyici tedbirlerdir.

Dışarıdan eve döndüğünüzde ellerinizi iyi yıkayınız, genizi temizlemek için bir çay için bu çay papatya veya siyah çay olabilir, burnunuzu deniz suyuyla (veya normal tuzlu su ile) yıkayın. Genellikle açık havada olun, bağışıklık sisteminizi güçlendirin (bal, limon, otlar vb.).
İlkbaharda alerjik hastalıklar da artış görülür. Eğer sizde bu hastalıklar varsa, önceden doktora danışın ve gereken tedavi alın.

Kronik mide bağırsak sistemi hastalıkları da ilkbaharda artar Özellikle bu gastrit ve 12 parmak bağırsağı ülseri hastalığı gibi hastalıklarda görülür.
Diyete daha ciddi uyun, gün boyunca daha sık (5-6 kez) ve daha az miktarlarda gıda alın; yağlı, tuzlu, kızartılmış besinlerden, baharatlardan, alkol ve gazlı içeceklerden vazgeçin.
İlkbaharda insanlar boşaltım sistemi hastalıklarına daha sık tutulur.

Havaya uygun giyinin, ayaklarınızı ve bel kısmını sıcakta tutuna, tuzlu ve baharatlı gıdalardan vazgeçin, idrar kesesinin sık sık boşaltın (idrarı depolamak – bu çok zararlıdır).
İlkbaharda ayrıca kalp hastalıkları, hipertansiyon, eklemler hastalıkları, psişik hastalıklar da görülme riski artar.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

1 Yorum

  1. ilkbahar mevsiminde çok fazla hasta olan insan var. Özellikle bahar nezlesi rahatsızlığı geçirenler çok fazla oluyor. Bu güzel yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir