ıhlamur Çayı ve Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

ıhlamur Çayı ve Faydaları

ıhlamur Çayı ve Faydaları, Ülkemiz ve dünya genelinde sıklıkla sinir yatıştırıcı ve rahatlatıcı özellikleri nedeniyle kullanılan Ihlamur çayı, birbirinden farklı birçok hastalık ve rahatsızlık için günümüzde kullanılmakta ve önerilmektedir. Grip nedeniyle çıkan ateşi düşürmek için de çoğunlukla kullanılmaktadır.

Burun tıkanıklığı gibi durumlar söz konusu olduğunda ıhlamur çayının burun tıkanıklığını açmada oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ek olarak boğaz ağrısı ve öksürük gibi sorunlarda da oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bilinen diğer özellikler ve sıklıkla kullanılan faydaları ise ıhlamur çayının gerginliği alması, kaygıdan ötürü gerilen sinirleri yatıştırması, stresi azaltması ve huzurlu bir uykuya ön ayak olmasıdır. Ihlamur çayının faydalarını ve etkilerini maddeler halinde sıralayacak olursak;

ıhlamur Çayı ve Faydaları
ıhlamur Çayı ve Faydaları görsel
  • Ateş düşürür.
  • Öksürüğü azaltır.
  • Boğaz şişliğinde ve ağrısında kullanılır.
  • Grip ve nezle söz konusu olduğunda akla ilk gelen çaylardandır.
  • Stres ve kaygıyı azalttığı gibi rahatlatıcı etkisi de vardır.
  • Sindirim sisteminin çalışmasını düzene sokar.
  • Kas ağrılarına iyi gelir.
  • Migren ağrılarına iyi gelir.
  • Damar sertliğine iyi gelir.
  • Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Doktorlar ve uzman isimler tarafından kalp çarpıntısına ve yüksek tansiyona karşı da önerilen  ıhlamur çayı, içerisine limon sıkıldığı takdirde bağışıklık sistemi için oldukça yararlı bir bitki çayı olmaktadır. Ihlamur çayının yanı sıra ıhlamur çiçekleri günümüzde krem ve çeşitli kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Bu kozmetik ürünlerden bir diğeri ise selülit kremleridir.

Karaciğer ve safra kesesi gibi rahatsızlıkların tedavi sürecinde de etkili olduğu için önerilmekte ve kullanılmaktadır. Ihlamur ve ıhlamur çayı üzerine yapılan bilimsel araştırmaların sayısı oldukça az olmasına karşın yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre kas ağrılarına ve kasılmalarını giderdiği yönünde.

Ihlamur Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Ihlamur çayını yeterli miktarlarda kullandığınız takdirde gözle görülür bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak doktorlar tarafından yapılan açıklamalarda uzun süreli kullanımlarda kalp hasarına sebep olabileceği söylenmektedir. Hamile olan kadınların ve henüz emzirme evresindeki annelerin de doktor tavsiyesi almadan ıhlamur çayını tüketmemelerini söylememiz gerekir.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir