iğdenin Faydaları
iğdenin Faydaları

İğdenin Faydaları – İğdenin Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Şubat 23, 2019

iğdenin Faydaları
iğdenin Faydaları

İğdenin Faydaları halk arasında daha çok bağırsak sorunlarına karşı tedavi edici etkisiyle bilinir. İğde, ayrıca ağız içi pasını giderici özelliğe sahiptir. İğde ishali önlemede oldukça etkilidir. İğdeyi güzelce kaynatıp balla tatlandırarak içerseniz ciltteki egzama, öksürük gibi sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Bu karışım aynı zamanda bağırsak bozukluklarına oldukça iyi gelmektedir. Tüm bunların yanında iğde çiçeklerini koklamak da zihne kuvvet ve zindelik vermektedir.

İğdenin Faydaları Nelerdir

İğdenin Faydaları  ishali durdurur. İshal sorunu çeken kişiler iğde yiyerek bu sorunun üstesinden gelebilir. Ancak unutulmamalıdır ki iğde fazla yendiğinde kabızlık yapabilir. Abartılı derecede kullanılmamalıdır.

İğde vücudu kuvvetlendirir. İğre içerisinde bulunan vitaminler bağışıklık sistemi üzerine etki ederek hastalıkara yakalanmanızı engeller. Bu sayede daha zinde olursunuz. İğde meyveleri balla macun yapılıp yenebilir. Sporcular için bu karışım birebirdir.

İdrar tutma sorunu olanlar iğde yiyerek bu sorunlarına karşı yardımcı etki sahibi olabilirler.

İğde bağırsağa iyi gelir. İğde lifli bir yapıdadır. Lifli yiyecekler daima bağırsağa iyi gelmektedir. Sindirim sistemini düzenler, bağırsak rahatsızlıklarına karşı etkin bir koruma sağlar. İğde tüketerek ishal ve benzeri sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Her gün 3-5 adet iğde yiyerek sindirim sisteminizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

İğde kusmayı önler. Özellikle ani kusma sorunu yaşayanlar iğde yiyerek bu sorunlarını çözebilirler. İğde mideye iyi gelir. Bulanmayı giderir. İğde yiyenler, halk arasında içi bastırmak olarak bilinen mide buluntasını gideren durumu yaşatmaktadır. Ani mide bulantısı durumunda iğde tüketebilirsiniz.

İğde zihni açar. Özellikle iğde çiçeğinin böyle bir özelliği bulunmaktadır. İğde çiçeği kokladığınızda içiniz ferahlar, zihniniz açılır.

İğde egzamaya iyi gelir. Eğer iğde çiçeklerini kaynatıp balla tadlandırarak içerseniz egzamaya karşı etkili bir çözüm elde edersiniz.

İğde oldukça faydalı bir besin olmasına karşın fazla tüketirseniz kabız yapar. Böyle bir durum yaşarsanız çözüm olarak bal şerbeti içebilirsiniz.

İğde tansiyon düzenleyici bir besindir. İçerisinde pamitoleik asit bulunmaktadır. Bu sayede damarda dolaşan kolesterol miktarını düşür, damar sağlığınızı koruyabilirsiniz.

İğdenin içerisinde organik asitler, vitaminler ve pamitoleik asit bulunmaktadır. Oldukça faydalı bir gıda olmasına karşın tedavi amaçlı olarak kullanılmamalı doktora danışılması gereklidir.

Ayrıca kontrol et:

Bademcik iltihabına Ne iyi Gelir

Bademcik iltihabına Ne iyi Gelir

İÇİNDEKİLER Bademcik iltihabına Ne iyi Gelir Bitkisel çaylar:Bademcik iltihabına Ne iyi Gelir Elma püresi:Bademcik iltihabına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir