İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunun bir bölümünde genellikle bakterilerden kaynaklanan bir enfeksiyon türüdür. Alt idrar yolu bölümünde oluşursa sistit, üst idrar yolu bölümünde oluşursa böbrek enfeksiyonu olarak isimlendirilir. İdrar yolu enfeksiyonu daha çok kadınlarda görülmekle birlikte erkeklerde de görülebilen bir enfeksiyondur.

İnsan vücudunda idrarın içeriğinde normalde bakteri bulunmaz. Dışarıdan bulaşan bakteriler vücuda girerek idrar yollarına ulaşıp, idrarın içinde üreyerek idrar yolu enfeksiyonuoluşmasına neden olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Nedenleri:

İdrar yollarında oluşan idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasında vücuda dışarıdan gelen bakteriler olduğu gibi sindirim sisteminde bulunan bakterilerin idrar yollarına gelmesi ile de oluşabilir. Böbrek taşları idrar yollarında tıkanmaya neden olduysa idrar yollarında enfeksiyon oluşmasına sebep olur. Kabızlık, idrar kesesinin tam olarak boşalmaması ve tuvalet sonrası temizliğe dikkat edilmemesi de idrar yolu enfeksiyonuna neden olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri:

Bel bölgesinde ve göbek deliğinin alt kısmında görülen ağrılar, ateş, bulantı, kusma, kokulu idrar, sık sık idrara çıkma, idrara çıkarken yanma hissi idrar yolu enfeksiyonu belirtileri olarak karşımıza çıkar.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Genellikle İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir dendiğinde; elma sirkesi çok faydalıdır. Doğal bir antibiyotik olan elma sirkesi idrar yollarında oluşan bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Kızılcık suyu, içerisinde hafif miktarda antibiyotik barındırdığından enfeksiyonunu önleme konusunda faydalıdır. Böbrek taşı olan hastaların tüketmemesi gerektiği vurgulanmaktadır. Soda enfeksiyona bağlı ağrıların kısa süreli de olsa azalmasını sağlar. Suyun içerisine kabartma tozu karıştırılarak da içilebilir. Yaban mersini bitkisi idrar yolu enfeksiyonunu önlemeye yardımcı bir bitki olduğu gibi enfeksiyona neden olan bakterilerin yok edilmesini de sağlar.

kaynak : idrar yolu enfeksiyonu

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir