İdrar Yolu Enfeksiyonları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Genellikle idrar yolu ve mesaneyi kapsayan bölgede oluşan bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlara idrar yolu enfeksiyonları denir. Yalnızca mesanede görülen türleri, sistit adını alır. Bazı türlerde ise böbrekleri ve üst idrar kanalını kapsayabilir. Bu bölgelerde yayılma gösteren türlere, piyelonefrit, denir. İdrar yolu enfeksiyonları, erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülür ve hastalığın tekrarlama eğilimi vardır. Hamilelik esnasında oluşan enfeksiyon, nadiren görülmekle birlikte kolayca yayılabilir ve bebeğe zarar verebilir. Kirli bir ortamda tuvalete çıkma ya da sağlıksız cinsel ilişki, idrar yolu enfeksiyonunu tetiklese de, şeker hastalığı gibi bağışıklık sistemini zayıflatan bazı hastalıkların da idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olabildiği bilinmektedir. Sonda kullanan hastalarda bu rahatsızlığın görülme olasılığı diğer hastalara göre daha fazladır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları Belirtileri

Çok sık görülen belirtiler arasında, sürekli idrara çıkma, karnın alt kısmında baskı, rahatsızlık, yanma ve batma hissi, karın ve bel bölgesinde ağrılar, kokulu ve koyu renkli idrar, kanlı idrar gelir. Bu belirtilerin bir veya birkaçı görüldüğünde hemen bir uzmana danışmak önem arz etmektedir. Bu belirtilerin yanında bulantı, kusma, mide ağrısı, kaburga bölgesinde ağrı da görülmektedir ancak kesin tanı, laboratuvarda yapılan idrar testinin incelenmesi ile kesinlik kazanmaktadır. Ayrıca doktor, idrar yolundaki anormallikleri izleyebilmek için film, ultrason veya tomografi isteyebilir. Eğer mesane bölgesindeki ağrı şiddetliyse bir an önce antibiyotik tedavisine başlanır. 1 Hafta süren ilaç tedavisinin ardından hasta iyileşip sağlığına tekrardan kavuşabilir. Bu açıdan endişe edilmemesi gereken bir hastalıktır.

İdrar yolu enfeksiyonları Tedavisi

Bir uzman tarafından hastalığın kesin teşhisi yapıldıktan sonra idrar yolu enfeksiyonları tedavisi için antibiyotik kullanımına başlanır. Bu süreç bir hafta sürebilir. Bunun yanında, hastanın ağrısını azaltması için evde de kendi yapabileceği şeyler vardır. Bunlardan biri, hastalığın vücuttan bir an önce atılması için bol bol su içmektir. Kahve, alkol ve asitli içeceklerden uzak durulmalı, karnın alt kısmına sıcak su torbası uygulanmalıdır. Bunun yanında özellikle kadınlarda, kızılcık suyunun mesaneye iyi geldiği bilinmektedir. Elma sirkesi ise bir diğer doğal tedavi yöntemidir. Potasyum ve doğal mineral bakımından zengin olması sebebiyle enfeksiyonun gelişimine engel olduğu ve doğal antibiyotik görevi gördüğü bilinmektedir. Günde iki kez hazırlanıp, üç ila beş gün tüketilmesi, hastayı oldukça rahatlatacaktır.

İdrar Yolu enfeksiyonları Nedenleri

Kadınları erkeklerden daha çok etkileyen idrar yolu enfeksiyonunun oluşması için çeşitli sebepler olsa da bunların başında, tuvalete çıkılan yerdeki hijyen eksikliği, bakteriyel ortamda bulunma, bazen ise vücuttan atılan zararlı bakterilerin immun sistemi aşıp enfeksiyona sebep olmasıyla oluşur. Boşaltım sistemini etkileyen önemli bir rahatsızlık olan idrar yolu enfeksiyonları, böbrek, mesane, sidik torbası ve üretrayı kapsar. İdrar yolları, vücuttaki zararlı atıkları kapsadığından bu bölgedeki en ufak hijyen eksikliği bile idrar yolları enfeksiyonuna sebebiyet verebilir. İdrar yolu enfeksiyonları nedenleri bu şekilde sıralansa da en büyük etken yine, tuvalet temizliğinin eksik yapılmasıdır. Özellikle arkadan başlayarak öne doğru yapılan yanlış temizlikle birlikte bakteriler, mesaneye, oradan da üretraya hatta böbreklere ulaşabilmektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir