İdrar kaçırma sorunu

İdrar Kaçırma Sorunu

SON GÜNCELLEME: Mart 15, 2018

Erkeklerde ve kadınlarda sık görülen sağlık sorunlarından olan idrar kaçırma sorunu, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Farklı şekillerde tedavisi olan bu sorunlardan muzdarip olan kişilerin utangaçlık göstermeden doktora giderek tedaviye başlamaları önemlidir.

İdrar kaçırma, kişinin iradesi dışında ani bir biçimde gerçekleşen idrar çıkışına denmektedir. İdrar ihtiyacı aniden ortaya çıkıyorsa, tuvalette idrarınızı yaparken tam anlamıyla rahatlayamıyorsanız, yük taşırken birden idrar geliyorsa, öksürüp, hapşırdığınızda idrar kaçırıyorsanız yapmanız gereken biran önce uzmana görünmek olmalıdır.

İdrar Kaçırma Türleri

Stres Tipi İdrar Kaçırma: Kadınlardaki idrar kaçırma sebeplerinin başında gelmektedir. Normal günlük işlerle uğraşırken, güldüğünüzde, hapşırdığınızda, spor yaparken birden gerçekleşen idrar kaçırma türüdür. İki ana nedeni vardır. Birincisi alt idrar yolundaki organlara destek görevinde bulunan pelvik taban kaslarındaki zayıflıktır. Diğer nedeni ise, mesanedeki idrarın tutulmasını sağlayan Sfinkter kaslarının yetersiz olduğu durumlarda gerçekleşir.

Urge Tipi İdrar Kaçırma: Tuvalet ihtiyacının şiddetli bir biçimde hissedilmesinden hemen sonra, henüz idrarını yapmak için tuvalete erişemeden, idrarın kendiliğinden gelmesi şeklinde olan idrar kaçırma türüdür.

Miks Tip İdrar Kaçırma: Stres ve Urge tipi idrar kaçırmanın ikisi de aynı kişide varsa, buna miks tip denmektedir.
Taşma Tip İdrar Kaçırma: Mesanenin taşıyabileceğinden fazla idrarla dolması halinde, az miktarda idrar kaçırma şeklinde oluşan idrar kaçırma tipidir. Şeker hastalığı, pelvik yaralanması, MS hastalığı gibi kas sistemini etkileyen hastalıklardan dolayı ortaya çıkar.

İdrar Kaçırma Neden Olur?

Mesanedeki iltihaplar ve enfeksiyonlar, mesanede tümör oluşumu, mesanede taş olması, vajinada enfeksiyon oluşması, Zor geçen doğumlar, menopoz dönemindeki hormonal değişiklikler, erkeklerde görülen prostat büyümesi, kas gevşetici, idrar söktürücü, antidepresan etkili ilaçların kullanımı, beyni etkileyen hastalıklar gibi birçok nedenden dolayı kadınlarda ve erkeklerde idrar kaçırma sorunu yaşanmaktadır.

İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri

Cerrahi Nitelikte Olmayan Yöntemler: Hastaların kendi kaslarını nasıl kontrol edebileceklerini öğrendikleri egzersiz teknikleri bu gruptandır. Pelvik taban kaslarının çalıştırılması esasına dayanan egzersizlerle de oldukça iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Cerrahi Yöntemler: İdrar kaçırma ameliyatları, idrar torbası ve idrar borusunun düzeltilmesi, rahimde ve genital kısımlardaki kasların düzenlenmesi şeklinde yapılmaktadır. Mesane sarkması ve idrar tutmayı sağlayan kasların ve dokuların düzeltilmesi ile sorunlar büyük oranda çözülmüş olur. Hastaneye yatmaya gerek kalmadan, 30 dakika süren ameliyat sonrasında hasta aynı gün evine dönebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir