Hurmanın Faydaları
Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Hurmanın Faydaları
Hurmanın Faydaları

Hurmanın faydaları içerisinde pek çok ana unsur bulunmaktadır. Hurmanın hastalık önleyici yapısı nedeniyle pek çok alanda kullanımı mevcuttur. Hurma, besin değerleri bakımından oldukça yüksek bir orana sahiptir. Hurmanın içerisinde bulunan enerji miktarı neredeyse günlük kalori ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür.

Hurmada Hangi Maddeler Bulunur?

Hurmanın faydaları içerisinde bulunan maddelere bağlıdır. Oldukça zengin bir besin kaynağına sahip olan Hurma içerisinde şeker, protein, lif ve yağ bulunur. Elbette yalnızca bu maddeler bulunmaz. Bunlar dışında 15 farklı mineral bulunmaktadır. Bunun dışında C, B1, B2, niasin ve A vitaminlerini içeriyor. Hurma içerisinde dişlerin çürümesini önleyen flor bulunur. Flor dışında bağışıklık sistemini güçlendiren, kanser önleyici işlevi bulunan Selenyum isimli mineral bulunur.

Hurmanın Faydaları

Hurma içerisinde insan vücudunu zinde tutan 10’dan fazla element yer almaktadır. Bilimadamları insanların yalnızca hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini söylemektedir. Ünlü bir bilim adamı olan V. H. W. Dowson, insanın bir hurma ve bir bardak süt içerek günlük besin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabileceğini belirtmiştir.

Hurma Neye İyi Gelir?

Hurmanın faydaları içerisinde pek çok değişik alan bulunmaktadır. Hurma hafızaya iyi gelir, çünkü içerisinde Beta-karoten bulunur. Beta karotenin uzun süre kullanımı hafıza kaybını engellemektedir.

Hurmanın kanser önleyici özelliği de bulunmaktadır. Hurma içerisinde lif bulunur. Oldukça yüksek olan lif oranı sayesinde kanser önleyici bir yapısı vardır. Arapların, hurma tüketiminden ötürü kanser risklerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Hurmanın faydaları arasında kalp riskini düşürmek de bulunmaktadır. Zira hurma antioksidan bir maddedir. Bu sayede damar tıkanıklarının ve yaşlanmanın önüne geçmektedir. Hurma, kalbin ilacı olarak da belirtilir. Hurmanın kalbe pek çok iyiliği tespit edilmiştir. Hurmanın damar sağlığı üzerindeki pozitif etkisi pek çok bilim insanı tarafından vurgulanmıştır. Bu sayede damar tıkanıklarının önüne geçer, damarları yumuşatır. Beyin tıkanıklığı gibi sıkıntıların da oluşma ihtimalini azaltır.

Hurmanın faydaları içerisinde hamile kadınlara sağladığı etkiler de bulunmaktadır. Lohusa gıdası ve bebek maması olarak kullanılabilir. Hurmanın antiseptik yapısı gereği lohusalık yaralarını çabucak kapatmadır. Hurma ayrıca ezilerek bebeklere mama olarak verilebilir. Bebekler için ihtiyaçları olan tüm madeleri sağlamaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir