Hipertiroidi Nedir Belirtileri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Hipertiroidi Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Hipertiroidi Nedir Belirtileri ve Tedavisi, Hipertiroidi tıbbi olarak tiroit bezinin aşırı çalışmasına bağlı bir hastalıktır. Tiroit bezi, boğazın orta kısmında adem elması denilen çıkıntının iki tarafında bulunan, 20-30 gram büyüklüğünde bir bezdir.

Yaşamsal olarak hayati önemi bulunan tiroidin, çok çalışıp fazla hormon salgılaması hipertiroidi olarak tanımlanırken, az çalışıp yetersiz hormon salgılaması ise hipotiroidi olarak tanımlanır.

Tiroid bezinin fazla çalışması durumunda bu bez büyüyüp boyunda bir kitle olarak kendisini gösterebilir. Halk arasında guatr denilen bu durum tedavi gerektiren önemli bir sağlık sorunudur.

Hipertiroidi Nedir Belirtileri ve Tedavisi
Hipertiroidi Nedir Belirtileri ve Tedavisi görsel

Hipertiroiti Bulguları Nelerdir?

Tiroit bezinin fazla çalışması sonucu vücudun hormonal dengesi önemli bir değişikliğe uğrar. Sindirim ve solunum sistemi başta olmak üzere vücudun tüm mekanizmaları bu değişikliklerden önemli ölçüde etkilenir. Bu değişiklikler bünyeye çeşitli şekillerde yansır:

  • Aşırı sinirlilik hali
  • Sık yemek yediği halde kilo alamama, zayıflama şikayetleri
  • Sıcağa karşı tahammülsüzlük, soğuk ortamları tercih etme
  • Sık tuvalete gitme
  • Çarpıntı
  • Titreme

Hipertiroidi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipertiroidi tedavisinde öncelikle antitiroid ilaç grubu denilen ilaçlar kullanılır. Sık takibi gereken ve doz ayarlaması yapılan bu tedavi şekli oldukça olumlu sonuçlar vermektedir.

Ancak ilaçların aşırı alınması durumunda hipotiroidi (tiroit yetersizliği) bulguları ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilaç dozlarına ve rutin kontrollere dikkat edilmelidir. Düzenli aralıklarla tahliller yapılmalı ve tiroid hormon seviyeleri ölçülmelidir.

Medikal tedavinin yetersiz kalması durumunda radyoaktif iyot tedavisi veya cerrahi müdahale seçenekleri değerlendirilmektedir. Cerrahi müdahale ile tiroid dokusunun bir kısmı veya tamamı alınabilir. Bu yöntem daha çok tiroid karsinomlarında uygulanmaktadır.

Radyoaktif iyot tedavisinde ise radyoaktif madde ile tiroid dokusunun tahrip edilmesi amaçlanır. Bu müdahaleler sonrasında tiroid yetmezliği gelişebilir ve hastanın düzenli aralıklarla tiroid ilaçları alması gerekebilir.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir