Hipertansiyon Nedir Belirtileri Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Hipertansiyon Nedir Belirtileri Nelerdir

Hipertansiyon Nedir Belirtileri Nelerdir, Hipertansiyon genel olarak kişinin genetik ve aile yapısına bağlıdır. Hastalarda genellikle anne veya babasından gelen kalıtsal bir hastalık söz konusu olur. Hipertansiyonun kesin teşhisinin konulması için hastanın daha önceki yıllarda yaşam tarzının ve geçirdiği hastalıkların sorgulanması gerekir.

Hipertansiyonun bir diğer nedeni ise yaş fonksiyonudur genellikle 35 ile 50 yaş arası kişilerden hipertansiyon çıkma oranı daha yüksektir. Erkeklerde 50 yaş ve altında hipertansiyon görülürken kadınlarda 50 yaş ve üstü daha riskli gruba girer.

Diyabet hastaları hipertansiyonun en fazla tetiklendiği hastalık grubuna dahildir. Diyabet hastalarının kullandığı ilaçlar hipertansiyonun meydana çıkışına neden olur.

Hipertansiyon Nedir Belirtileri Nelerdir
Hipertansiyon Nedir Belirtileri Nelerdir görsel

Kişide oluşan vücut yağ oranı ve kanın akış hızı hipertansiyonu tetikleyici rol oynar. Sigara tüketimi ve alkol yüksek oranda tansiyon sistemini değiştirmektedir.

Hipertansiyonun belki de en büyük nedenlerinden birisi de strestir. Genetik faktörlerin yanında stressinde hastalık oluşumunda önemli bir etkisi vardır. Kişinin psikolojik sorunları hastalığın ilerlemesinde olumsuz etki yaratır. Fazla hareket etmeyi sevmeyen kişilerde hipertansiyon çıkma sıklığı daha fazladır.

Hipertansiyonun belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir ancak hastalar üzerinde yapılan genel çalışmalar sonucu hipertansiyonun ana belirtileri nefes darlığı ,çarpıntı ,baş ağrısı ,ense ağrısı ,aşırı derecede tuvalete çıkma gibi belirtiler sayılabilir.

Tabi ki her hipertansiyon hastasının bu şekilde ağır belirtiler ile karşılaşması söz konusu olmayabilir. Bazı kimseler de hipertansiyon etkileri daha hafif ve günlük hayatımızı bozmayacak derecede olduğu halde bazı kimselerde de daha ağır ve hayatı ve yaşam tarzımızı yüksek oranda etkileyecek niteliklere sahip olur .

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir