hipertansiyon ne demek

Hipertansiyon Ne Demek? Hipertansiyon Değerleri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) çok farklı nedenlerle kan basıncının yükselmesi durumudur. Ülkemizde her 5 kişiden birinde bu rahatsızlığa rastlanmaktadır. Yüksek tansiyonun başlıca nedenleri, genetik olarak yüksek tansiyona yatkın olma ve tüketilen tuz miktarının fazla olmasıdır. Hipertansiyon, dikkat edilmediğinde beyin kanaması ve felç, böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir?

Damarlarda bulunan kan, damarın duvarına yüksek basınç uygulamaktadır. Bu basınca hipertansiyon denmektedir. Zamanla bu basınçtan dolayı damarlarda tıkanmalar, genişlemeler, yırtılmalar ortaya çıkabilmektedir. Kan dolaşımının normal şekilde devamını engellediği için, kalp, beyin, böbreklere zarar vermektedir.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon sessizce ilerleyen bir rahatsızlık olduğundan, sık sık kan basıncınızı ölçtürmeniz önemlidir. Yüksek tansiyonun başta gelen belirtileri, baş ağrısı, görmede bozukluklar, yorgunluk ve halsizlik, burundan kan gelmesi, kulak çınlaması, nefes darlığı, çarpıntılar, yürümekte zorlanma, sık sık idrara çıkma ihtiyacı, bacaklarda şişlikler şeklindedir.

Hipertansiyon Nedenleri

Yüksek tansiyonun ortaya çıkmasında etkili olan nedenlere bakıldığında, aşırı tuz tüketimi, stres, ailede hipertansiyon görülmesi, obezite, şeker hastalığı, spor yapmadan hareketsiz bir şekilde yaşamak, kalsiyum, magnezyum gibi vitaminlerin eksikliği gibi nedenler öne çıkmaktadır. Bunun dışında, tiroit ve böbrek üstü bezlerindeki hastalıklar, kalıtımsal bozukluklar, doğum kontrol hapları gibi durumlar da yüksek tansiyonun nedenlerindendir.

Yüksek Tansiyon Değerleri

Normal tansiyon değeri 120-80 mmHg değerindedir. Bunun üstündeki kan basıncı değerleri yüksek tansiyon olarak değerlendirilir. Büyük tansiyon 140 mmHg, küçük tansiyon ise 90 mmHg sınırını geçtiğinde yüksek tansiyon olarak kabul edilmektedir.

Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi kan basıncının normal değerlere düşürülmesine dönük olarak yapılır. Yüksek tansiyon için yapılan tedavilerde başta günlük yaşama alışkanlıklarında değişiklikler yapılır. Hareketsiz birinin günlük spor ve egzersiz yapmaya yönlendirilmesi gibi. İlaç tedavisi de hipertansiyonda kullanılmaktadır. Obezite gibi durumlar için kilo vermeye dönük uygulamalar yapılır. Tuz tüketimi fazla ise bu azaltılır. Erken teşhis, kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği gibi önemli sağlık sorunlarına karşı korunmanın en etkili yoludur.

Sarımsak ve limon suyu ilaç alma ihtiyacını ortadan kaldırır mı?

Bazı doğal besinlerin kan basıncını belli oranda düşürdüğü bilinmektedir. Fakat bu şekilde, tansiyon rahatsızlığının tedavisi tam anlamıyla mümkün değildir. En doğrusu, ilaç tedavisinin yanında destekleyici olarak doktor tavsiyesine uyarak kullanılmasıdır.

Tansiyona ne iyi gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir