Hindistan Cevizinin Faydaları
Hindistan Cevizinin Faydaları

Hindistan Cevizinin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Hindistan Cevizinin Faydaları
Hindistan Cevizinin Faydaları

Hindistan cevizinin faydaları arasından kozmetikten, sağlığa kadar uzanan yelpazede pek çok unsur bulunur. Hindistan cevizi, hindistan bölgesinde asırlar boyunca alternatif tedavi olarak kullanılmıştur. Ülkemizde yetişmediğinden ötürü ithal etmek zorunda kaldığımız hindistan cevizini bulmak zor olmaktadır. Ancak yine de bulunduğunda alınması gereken meyvelerin başında gelir.

Sert kabuğunun altında beyaz görünümlü bir besine sahip olan meyvenin suyu da inanılmaz derecede faydalıdır. Yüzlerce çeşidi bulunan hindistan cevizinin faydaları pek çoktur. Hindistan cevizi suyunun faydaları, içerisindeki gıdadan bile fazladır. Pek çok uzman bu besini insanlara tavsiye etmektedir. Her yaştan insanın tüketimine uygun olan bu gıda, gebelik döneminde bile tüketilebilmektedir.

Hindistan cevizinin içerisinde bol miktarda karbonhidrat bulunmaktadır. Bunun yanında fazla miktarda doymamış yaş içerir. Ayriyeten içerisi tam bir lif deposudur. Protein bakımından da zengin olan Hindistan cevizi, niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, tiamin içerir. Vitamin olarak da C, E ve K vitaminlerini içermektedir. Soydum ve potasyum açısından da zengindir. Mineral olarak da kalsiyum, bakır, demir, magnzeyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko içermektedir. Özellikle mangenez ve fosfor açısından oldukça zengindir. Bunun dışında sağlık olan pek çok bileşenler içerir.

Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizinin faydaları saymakla bitmez. Hindistan cevizi her şeyden önce lif deposudur. Yaklaşık %61 oranında lif içerir. Lifler glikoz salgılamasını yavaşlatır. Enerjiye dönüşen bu durum hücreler üzerine faydalı etkide bulunur. Diyabet riskini azaltır. Stres gidermeye de faydası olur.

Hindistan Cevizinin Diyabet Üzerindeki Etkisi: Hindistan cevizi temel olarak kandaki insulin ve glikoz düzeyini azaltmaktadır. Diyabet hastalarının insulin sorununu çözen bu tropikal meyve glisemik endeksin dengelenmesine yardımcı olur. Hindistan cevizi kolay sindirilen bir besindir. Bu bağlamda bağırsak sorunları için de şifadır.

Hindistan Cevizi Yaşlanmayı Azaltır. Hindistan cevizinin faydaları içerisinde anti ageing özelliği de bulunmaktadır. Bu meyvenin hücre yenilenmesine katkısı büyüktür. Anti kanserojen özelliği de bulunan besin, kozmetik ve güzellik sektöründe sıkça kullanılmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Hindistan cevizi içerisinde bulunan mineral ve vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkıda bulunur. Enfeksiyon engelleyici yapıları bulunmaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir