Hgb

Hgb Nedir? Hgb Düşüklüğü, Yüksekliği ve Normal Değerleri

SON GÜNCELLEME: Mayıs 1, 2018

Hgb nedir? Normal değerleri nelerdir? Düşüklüğü, yüksekliği ne anlama gelir? gibi Hgb ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hgb Nedir?

Hgb nedir? Kısaca kana kırmızı rengini veren demir açısından zengin bir protein olarak tanımlanabilir. Hemoglobinin kısaltılmış şeklidir. Akciğerden dokulara oksijen taşır. Dokulardan da akciğere CO2 taşımakla görevlidir. Hemoglobin kırmızı kan hücreleri yani alyuvarlarda bulunur.

Hemoglobin, birbirine bağlanan dört protein molekülünden (globulin zincirlerinden) oluşur. Normal yetişkin hemoglobin (Hgb veya Hb), iki alfa-globulin ve iki beta-globulin zincirini içerir. Fetüs ve bebeklerde beta zincir yoktur ve hemoglobin molekülü iki alfa zincirinden ve iki gama zincirinden oluşur. Bebek büyüdükçe, gama zincirleri yavaş yavaş yetişkin zincirindeki hemoglobin yapısını oluşturan beta zincirleriyle değiştirilir.

Hgb Normal Değerleri

Hemoglobin normal değerleri kadın, erkek ve çocuklarda farklılık gösterir. Yaşla birlikte de referans değerleri değişir.

Erkekler: 14.0 – 17.5 (ortalama 15.7) gr/dL

Kadınlar: 12.0 – 15.5 gr/dl

Yenidoğan: 17 – 22 gr / dl

1 haftalık bebek: 15 – 20 gr / dl

1 aylık bebek: 11 – 15 gr / dl

Çocuklar: 11 – 13 gr / dl

Yetişkin erkekler: 14 – 18 gr / dl

Yetişkin kadınlar: 12 – 16 gr / dl

Orta yaştan sonra erkekler: 12.4 – 14.9 gr / dl

Orta yaştan sonra kadınlar: 11.7 – 13.8 gr / dl

Hgb Nasıl Ölçülür?

Hemoglobin genellikle bir kan örneği ile rutin tam kan sayımı (CBC) testinin bir parçası olarak ölçülür.

Hemoglobini ölçmek için birçok yöntem mevcuttur, bunların çoğu şu anda kan üzerinde farklı testler yapmak için tasarlanmış otomatik makinelerle yapılmaktadır. Makinede, kırmızı kan hücreleri, hemoglobini bir çözelti haline getirmek için parçalanır. Serbest hemoglobin, siyanometemoglobin oluşturmak için hemoglobin molekülü ile sıkı bir şekilde bağlanan bir kimyasal içeren siyanüre maruz bırakılır. Çözelti içinden ışık geçirilir ve ne kadar ışığın emildiğini (özellikle 540 nanometre dalga boyunda) ölçülür. Böylece hemoglobin miktarı belirlenebilir.

Hgb Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Hgb düşüklüğü test sonuçlarında yaygın rastlanan bir durumdur. Birçok durumda, hemoglobin normalden sadece biraz daha düşüktür ve herhangi bir belirtiye neden olmaz. Fakat düşüklük şiddetli hale gelirse kansızlık durumu var demektir ve kansızlık ile ilgili belirtilere yol açar.

Düşük bir hemoglobin sayısı genel olarak, cinsiyet ve yaşa göre referans aralıklarının alt sınırına göre belirlenir. Hgb normal değerleri ölçüm bir laboratuardan diğerine biraz farklılık gösterebilir.

Hemoglobin Düşüklüğü Nasıl Giderilir?

Kansızlıkta ortaya çıkan belirtiker hgb düşüklüğü derecesi ile paralellik gösterir. Öncelikle hb düşüklüğü yapan alltta yatan hastalık tespit edilip tedavi edilmelidir. İhmal edilmemelidir. Çünkü bu dırum kanser gibi ciddi bir hastalığın sonucu da olabilir. Bununla birlikte hemoglobin düşüklüğü en sık nedeni demir eksikliğidir. Sadece demir eksikliği olan durumlarda demir ilaçları doktorunuz tarafından önerilir. Hızlı sonuç almak için demir açısından zengin gıdaların tüketimini artırabilirsiniz.

Hgb Yüksekliği Nedenleri

Yüksek hemoglobin, genellikle vücudunuzda yüksek oksijen taşıma kapasitesine ihtiyaç duyduğunda ortaya çıkar. Buna neden olan durumlar en sıklıkla;

 • Sigara kullanımı
 • Yüksek irtifalarda yaşıyor olmak olarak sayılabilir.

Kırmızı kan hücre üretimi, düşük oksijen miktarını telafi etmek için bu durumlarda doğal olarak artar.

Hgb yüksekliğine daha az neden olan durumlar;

 • Kırmızı kan hücresi üretiminiz, zayıf kalp veya akciğer fonksiyonuna bağlı olarak kronik olarak düşük kan oksijen seviyelerini telafi etmek için artar.
 • Kırmızı kan hücrelerinin fazla üretimiyle sonuçlanan bir kemik iliği bozukluğunuz olabilir.
 • Kırmızı kan hücresi üretimini uyaran ilaçlar veya hormonlar, en sık eritropoietin (EPO). Kronik böbrek hastalığınız varsa size verilen EPO’dan yüksek bir hemoglobin sayısı almanız olası değildir. Ancak EPO doping – atletik performansı arttırmak için enjeksiyon yaptırmak- yüksek hemoglobin sayımına neden olabilir.

Yüksek Hgb’ye neden olabilecek spesifik bozukluklar veya diğer faktörler şunlardır:

 • KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)
 • Vücudun aşırı susuz kalması
 • Böbrek kanseri
 • Karaciğer kanseri
 • Çeşitli kalp hastalığı türleri
 • Diğer akciğer hastalığı türleri
 • Polisitemi vera denilen kemik iliği hastalığı

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir