Hepatit b tedavisi

Hepatit B Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Mart 4, 2018

Hepatit B bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğer; zehirli maddeleri yok etme, besin sentezi, kan şekerinin ayarlanması, enerji üretimi, sindirim gibi daha bir çok konuda önemli görevleri olan bir organdır. Çeşitli hastalıklar veya virüs, bakteri gibi mikro organizmalar karaciğerimizde hasarlara yol açarak, görevini yerine getirmesine engel olabilirler. Zararlı canlılardan birisi de bugünkü konumuz olan hepatit B virüsüdür. Hepatit B virüsü karaciğere bulaşır. Karaciğer hücrelerine zarar verir ve iltihapların oluşmasına neden olur. Sonuç olarak karaciğerde bazen geçici, bazen de kalıcı olan enfeksiyona yol açarlar.

Bu hastalığa hepatit B denir. Hepatit B, herhangi bir belirti vermeden 2-3 ayda kendiliğinden iyileşebilir ya da kronikleşerek çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklar sarılık, karaciğer kanseri ya da sirozdur. 5-6 aydan fazla sürerse hastalık kronikleşir. Çocuk yaştaki hepatit B hastalarında yüzde 70 civarında kronikleşen bu hastalık, yeni doğanlarda ise yüzde 80 civarı kronikleşir. Yetişkinlere baktığımızda ise bu miktar yüzde 10’a kadar düşmektedir. Dünyada 2 milyara yakın kişi bu hastalıkla tanışmış ve şu an 300 milyon kişi taşıyıcı durumundadır. Ülkemizde ise yüz kişiden 33’ü bu hastalıkla temas etmiştir.

Hepatit B Belirtileri

Hepatit B belirtilerinin bir çoğu diğer hastalıklarla karıştırılmaktadır. İşte belirtiler:

 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Deride bulunan kızarıklık
 • Bulantı ve kusma
 • Kabızlık
 • İshal
 • Kaslarda ağrı

Bun belirtiler bir çok hastalıkta görülebilir. Fakat karaciğerin olduğu yerde ağrı, yapılan kan testlerinde karaciğerdeki enzim miktarlarının artması, sarılık bu hastalığın belirtilerindendir.

Hepatit B nasıl bulaşır?

Bir kişi kan dolaşımında çokca miktarda viral yük bulunuyorsa, büyük ihtimalle bu virüsü bulaştırır. Virüs HlV’den bile 100 kat daha bulaşıcıdır, çok küçük bir virüsü başkasını enfekte etmek için yeterlidir. Bu nedenle bulaşıcılığı yüksek olan bu virüsden korunmak için hepatit b’nin nasıl bulaşabildiğini bilmek ve önlemler almak çok büyük önem arz eder.

Hepatit B virüsünün bulaşması için birçok yol vardır:

Anneden bebeğe bulaşabilir.

Virüs genellikle anneden bebeğe doğum sırasında geçer. Çünkü doğum sırasında bebeğin anne kanıyla temas olasılığı yüksektir.

Hepatit B korunmasız seks esnasında bulaşabilir

Prezervatifsiz seks ve oral seks ile eşinize yüksek ihtimal bulaştırabilirsiniz.

Yukarıda saydıklarımızdan başka temizlenmemiş yemek kapları, temiz olmayan şırıngalar, traş bıçakları, diş fırçasıyla, dövme yaptırırken, ükürükle ve sünnet sırasındaki aletlerle bulaşabilmektedir. Özellikle de ilişki sırasında ağız ve makat bölgesinden virüs yayılır. Özellikle şu bilinmelidir ki öpüşmeyle bu hastalık bulaşmaz.

Hepatit B Risk Faktörleri

 • Eşi bu virüse sahip olanlar veya evinde bu virüsü taşıyan biriyle yaşayanlar,
 • Birden fazla eşle korunmasız cinsel ilişki yaşayanlar,
 • Damardan ilaç kullananlar,
 • Homoseksüel insanlar,
 • Hemofili hastaları,
 • Annesi bu virüsü taşıyan yeni doğmuş bebekler,
 • Mesleği gereği kan ve kan ürünleriyle uğraşan sağlık personelleri,
 • Hepatit B’li biri tarafından ısırılanlar,
 • Diyaliz hastası olanlar,
 • Temiz olmayan eşyaları ortak kullananlar (traş bıçağı, çatal, kaşık, vb.)

Hepatit B Aşısı

Bu hastalığı geçirmemiş, herhangi bir bağışıklık oluşmamış ve bu virüsü taşımayan kişilere , özellikle yukarıda belirttiğimiz risk faktörleri altında bulunanlara uygulanır. Ailede bu virüsü taşıyıcı bir kişi varsa bütün aile bu aşıyı olmalıdır. Bu aşıyla hastalık önlenir. Üç doz uygulanır; ikincisi 1 ay, üçüncüsü 6 ay sonra yapılır. Koruyuculuk oranı yüzde 95’tir. Aşı sonrasında yapılan testlerle koruyuculuğun kazanılıp kazanılmadığına gözlemlenir. Artık hepatit B aşısı günümüzde her yeni doğan çocuğa uygulanmaktadır.

Hepatit B Tedavisi

Kronik hepatit B tedavisi

Bu tedavideki yöntem ilaç tedavisidir. Hastalar sürekli doktor kontrolünde olmalıdır. Böylece karaciğerin görevini yapıp yapmadığına, durumuna ve hastalığın ne aşamada olduğuna bakılır. Tedavi süresi boyunca hastaya verilen ilaçlardan birisi interferondur. İnterferon, karaciğer hasarının azaltır ve virüsün çoğalmasını engeller. Hastaların yarısında bu tedavi olumlu sonuç vermektedir. Hastalık şiddetlenmişse ve virüs çok fazla sayıya ulaşmış ise bu ilacın kullanımı fayda sağlamamaktadır. Aksine zararlıdır.

Hastalığın daha hafif görüldüğü durumlarda enjeksiyonla vücuda ilaç verilir. Bu yöntem hastaların yüzde 40’ında fayda sağlamıştır. Ne kadar süreyle bu işleme devam edileceğine doktor karar verir. Yan etkileri olan bir ilaçtır. Ek olarak bağışıklık sistemini harekete geçirir. Kullanılan diğer ilaç ise lamivudinedir. Bu ilacın yan etkisi yoktur. İnterferonla birlikte uygulandığında daha etkili sonuçlar verir. İnterferondan farkı ağızdan alınır.

Lamivudin

Kimyasal Yapısı

(-) 2 enantiomeri ‘, 3′-dideoksi, 3′-tiyasitidin (3TC)’ dir

Ülkemizde satılan lamivudin içerikli ilaçların adları

Zefomen 100 mg 28 film tablet

Epivir Oral Çözelti 240 mL

Epivir 150 mg 60 Tablet

Laveros 10 mg / ml, 240 ml Oral çözelti

Medovır 100 Mg 84 Fılm Tablet

Medovır 100 Mg 28 Fılm Tablet

Mıvux 150 mg 30 film tablet

Mıvux 150 mg 60 film tablet

Mıvux 100 mg 28 film tablet

Mıvux 100 mg 84 film tablet

Lamivudin 100 mg 28 Tablet

Lamivudin tedavisinin başarısını yükselten faktörler

 • Karaciğer histoloji kür aktivite indeksinin yüksek olması
 • Başlangıç alt düzeyinin yüksek olması

Yukarıda iki faktör yüksek olduğu durumlarda lamivudin tedavisine daha etkili cevap alınmaktadır.

Lamivudin tedavisinin yan etkileri

Nadir olarak görülen ancak önemli olabilecek yan etkiler şunlardır.

 • Pankreatit
 • Laktik asidoz
 • Genellikle iyi tolere edilir.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir