Hemisfer Nedir?

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Hemisfer nedir? Ne demektir? Hemisferin anlamı nedir? Tıbbi olarak ne manaya gelir? Serebral ve serebellar hemisfer nedir? Hemisferik kortikal sulkuslar ne demektir? gibi soruların cevabı yazımızda.

Hemisfer kelimesi yarım küre manasına gelmekte olup tıpta genellikle serebral  ya da serebellar hemisfer şeklinde kullanılır. Beyin tomografi yada MR sonuçlarında bu ifadeler dikkatinizi çekmiş olabilir.

Serebral ve Serebellar Hemisfer Ne Anlama Gelir?

Öreneğin sağ serebral hemisferde milimetrik kitle gibi bir ifade kullanılmış olabilir. Serebrum tıp dilinde beyin demektir. Serebral hemisferde beyin yarım küresi anlamı taşır. Serebellum ise beyinciğin tıbbi adı olup aynı şekilde serebellar hemisferde beyincik yarım küresini ifade eder.

Hemisferin Görevi Nedir?

İnsan beyni anotomik olarak iki yarımküreden yani hemisferden oluşmuştur. Bunlar sağ ve sol şeklinde isimlendirilir. Beynin bu yarım küre şeklindeki bölümleri, vücuttaki kas işlevlerini ve konuşma, düşünce, duygular, okuma, yazma ve öğrenme gibi zihinsel işlevlerin kontrol merkezidir. Sağ yarımküre, vücudun sol tarafındaki kasları kontrol ederken  sol yarımküre, vücudun sağ tarafındaki kasları kontrol eder.

Hemisferik Kortikal Sulkus Ne demek?

Korteks beyin ve beyinciğin en dış tabakasını ifade eder. Kortikal ise bu tabakayla ilişkili manası taşır. Sulkus ise beyin kıvrımlarının arasında yer alan girintilerdir. Bu bağlamda örneğin sağ hemisferik kortikal sulkuslar sağ beyin yarım küresi en dış tabakasındaki girintileri ifade eder. Sağ hemisferik kortikal sulkuslarda genişleme, ya da belirginleşme gibi ifadelet beynin bu yapılarındaki değişimi anlatmaktadır.

Hemisferektomi Nedir?

Beynin bir yarım küresinin dirençli ve ağır epilepsi nedeniyle cerrahi olarak çıkarılmasına hemisferektomi denir.

Merkezi Sinir Sisteminin Bölümleri

Merkezi sinir sistemi beyin, beyin sapı, beyincik ve omırilikten oluşmuştur.

Bu terimlerin toplu olarak tıbbi isimlendirmeleri ve bölümleri;

Beyin: Tıp dilinde cerebrum olarak adlandırılır.

Beyincik: Tıbbi adı cerebellum olup 2 yarımküreden oluşmuştur.

Beyin sapı: Beynin alt kısmıdır ve omurilikle beyin arasında bulunır.  Mezensefalon, medulla oblangata ve pons adı verilen 3 bölümden oluşur.

Omurilik: Omurilik de merkezi sinir sisteminin parçası olup, omurganın içinde beyin sapından başlayarak kuyruk sokumuna kadar devam eder. Tıbbi adı medulla spinalistir.

 

 

 

 

Mikrocerrahi Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Bademcik iltihabına Ne iyi Gelir

Bademcik iltihabına Ne iyi Gelir

İÇİNDEKİLER Bademcik iltihabına Ne iyi Gelir Bitkisel çaylar:Bademcik iltihabına Ne iyi Gelir Elma püresi:Bademcik iltihabına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir