Hazımsızlığa Ne iyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Nisan 16, 2018

Hazımsızlığa ne iyi gelir? Hazımsızlık naıl geçer? Evde doğa, bitkisel çözüm önerilerini öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Hazımsızlık, birçok insanın günlük hayatta yaşadığı sağlık sorunlarından biridir. Bu soruna kalıcı sağlık problemlerinin yanında;-Hızlı yemek tüketimi,

-Geç saatlerde beslenmek,

-İşlenmiş ve gazlı gıdalar tüketmek,

-Ağır ve yağlı yiyecekler tüketmek,

-Yaşlanmaya bağlı olarak yavaşlayan metabolizma

-Duygusal travma

-Çeşitli antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların kullanımı

Mide kanseri

-Safra taşları

-Peptik ülserler

-Pankreas iltihabı (Pankreatit)

Gibi sebeplerden dolayı da bireyler hazımsızlık sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Hazımsızlık sorunuyla başa çıkmanın birçok bitkisel çözümü vardır. Bu çözümlerden bazıları:

Hazımsızlık Nasıl Geçer?

Papatya çayı; her gün 1 çay kaşığı kurutulmuş papatyayı bir fincan kaynar su ile demleyin ve için. Üstelik papatya çayı mide kasılmalarına iyi geldiği gibi bağırsak tembelliklerine de iyi gelmektedir.

Süt ve süt ürünleri; hazımsızlığa oldukça iyi gelirler. Her gün bu ürünleri düzenli olarak tüketmeye özen gösterin. Bu ürünlerin içinde yer alan yararlı bakteriler mide ve bağırsak sorunlarına oldukça iyi gelmektedir.

5’li çay; içerisinde zencefil-papatya-tarçın-taze nane-limon kabuğu bulunan bu çayı 8-10 dakika demleyin. Haftanın birkaç günü içmeye özen gösterin.

Turp ve limon mucizesi; turpu iyice soyun ve dilimleyin üzerine limon sıkarak tüketin. Ancak bu yöntemi hamile iseniz tercih etmeyin. Çünkü bebeğinizin anne karnında gaz problemi yaşamasına sebep olursunuz.

Düzenli spor; her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkın veya egzersiz yapmaya özen gösterin.

6’lı çay; papatya-funda yaprağı-yeşil çay-sinemaki-rezene-anason bu malzemeleri birer tutam halinde bir bardak kaynar suyun içinde demleyiniz. 3 veya 5 dakika demlemesini bekleyiniz.

Hazımsızlık problemi her kadım, erkek ya da çocuğu etkileyebilen önemli bir sağlık sorunudur. Önemsiz bir rahatsızlık olarak görülen hazımsızlık, aslında birçok hastalığın belirtisi ya da sonucu olarak ortaya çıkabilir. Genellikle kalıcı olmadığı için önemsenmez. Kısa süre içerisinde geçse de sık sık tekrarladığı için, önlem alınmadığında, kişilerin hayat kalitesini uzun bir zaman dilimi boyunca düşürür. 

Hazımsızlığa Ne iyi Gelir?

Hazımsızlık belirtileri çok yaygındır ve eczanelerde bu rahatsızlıkla ilgili birçok ilaç satılmaktadır, sindirim sistemimizin yaşadığı bu zorluğu doktorunuza danışmadan farklı ilaçlar kullanarak tedavi etmemelisiniz. Kimyasal yönden tedavi farklı sonuçlar doğurabiliyor.

Bilinçsiz ilaç kullanımı yarardan çok zarar getirir bunu kafamızdan çıkarmamalıyız. Hazımsızlık rahatsızlığıyla karşılaşmamak için yaşam tarzınızda değişiklik yapmak esastır. Sindirim sisteminin rahatsızlığı olan hazımsızlığı hayatımızda istemiyorsak belli kurallar çerçevesinde yaşamalıyız. İlk kural elbette beslenme alışkanlığını düzenlemek.

 

Gün içindeki öğün sayısını ayarlamak, yağlı ve çok kalorili besinleri çok sık tüketmemek, sulu gıdaları, meyve ve sebzeleri daha çok tüketmek, sigara ve alkol kullanımını azaltmak, kafeinli içeceklerden uzak durmak. Bu başlıklar beslenme kuralının alt başlıklarındadır. 2.kural hareketsizliği azaltmaktır. Daha çok hareket etmek için küçük değişiklikler yapılmalıdır örneğin daha az asansör kullanıp evinizdeki ya da iş yerinizdeki merdivenleri daha sık kullanmalısınız.

Akıllardaki ‘’Hazımsızlığa ne iyi gelir?’’ sorusunun temeş cevabı aslında yaşam tarzı değişikliğidir denebilir. Bitkisel çaylar kullanarak rahatlamak için 5 farklı şifalı bitki içeren karışımı deneyebilirsiniz. 5’li çay adı verilen bu çayın içerisinde zencefil, limon kabuğu, nane, papatya ve tarçın bulunuyor. Bu mükemmel derecede rahatlatıcı özelliğe sahip olan çay size hazımsızlık rahatsızlığınızı yenmede çok yardımcı olacaktır.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir