Havucun Faydaları
Havucun Faydaları

Havucun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Havucun Faydaları
Havucun Faydaları

Havucun faydaları arasında en çok bilinen göze iyi geldiğidir. Ancak havuç ancak bundan ibaret değildir. Tavşanların bile gözde yiyeceği olan havuş güçlü bir antioksidandır. Bunun yanında beta karoten bakımından zengindir. Beta karotenler ince bağırsakta A vitaminine dönüşür. Serbest radikal dengesinin sağlanmasına önemlidir. Cilt, saç ve tırnak sağlığında etkin rol oynamaktadır. Bunun da yanında kalp hastalıklarının riskini azaltır.

Havuçlar besin lifi bakımından zengindir. Bunun anlamı sindirim sistemini düzene koyduğudur. Lifli besinler daime sindirim sistemine faydalıdır. Kabızlığa iyi gelir. Diğer sindirim rahatsızlıklarının önüne geçer. Hacuç diyet yapanlar için de oldukça faydalıdır. Düşük kalorisi sayesinde rahatlıkla tüketebilirler.

Havucun Faydaları Nelerdir

Havucun faydaları genel olarak içerisinde bulunan beta karotene bağlıdır. Beta karoten havuca turuncu rengini veren renk pigmentidir. Bu madde vücuda girdikten sonra ince bağırsakta A vitaminine dönüştürülmektedir. Havuç tam bir A vitamini kaynağıdır.

Havuç etkili bir antioksidandır. Antioksidanlar damarlarımızı temizler. Böylece kalp ve damar hastalıklarına karşı etkin bir önlem almış olursunuz. Oksidatif strese karşı sizi korumaktadır.

Havuç ve Kanser

Havucun beta karoten içerdiğini, antioksidan bir madde olduğunu söylemiştik. İçerdiği bu maddelerden ötürü kanser önleyebildiği düşünülen havucun prostat kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanseri risklerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Ancak bu durum laboratuvar hayvanları üzerinde görülmüştür. İnsanlar üzerindeki araştırmalar henüz sonlanmamıştır.

Havucun Lösemi üzerine de faydası bulunmaktadır. Havuç suyunda bulunan bioaktif kimyasallar, miyoloid ve lenf kanseri ne yok açan hücre büyümesini baskılamaktadır.

Havucun kalp sağlığı üzerine de çok büyük faydası bulunmaktadır. Düzenli havuç tüketenlerde kalp ve damar hastalığı görülme oranının tüketmeyenlere göre daha az olduğu belirtilmiştir.

Havuç ve Göz Sağlığı

Havuçların göze iyi geldiğini çocukluğumuzdan beri biliriz. Her ne kadar bu konuda az araştırma yapılmış olsa da yapılan araştırmalar bu savı doğrular niteliktedir. Havuç tüketen insanlarda bir göz hastalığı olan Glukomun görülme oranının düşük olduğu belirtilmiştir. Bunun nedeni havucun göz tansiyonunu dengiliyor olmasıdır. Havuçta bulunan ve A vitaminine dönüşen beta karoten gözlerin nemli kalmasını sağlayarak göz kuruluğunun önüne geçmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir