Havuç ve Havucun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Havuç ve Havucun Faydaları

Havuç ve Havucun Faydaları , Toprak altında bulunan etli ve yumuşak bünyeli köklerinden istifade edilir. Havuç, A vitamini bakımından çok zengindir. Aynı zamanda karoten, diğer vitamin ve besin maddelerine de sahiptir.

Havucun etkinliği (beta-karoten maddesinin miktarı), havucun renginin koyuluğu ve bünyesinin canlılığı ile doğru orantılıdır. Havucun görme üzerine etkisini herkesin bilmesine rağmen bu konuda domates daha etkilidir.

Havucun çekirdekleri, karminatif, stimülant-teşvik edici etkiye sahiptir. Dizanteri ve kronik öksürükte çok etkilidir.

Havuç ve Havucun Faydaları
Havuç ve Havucun Faydaları görsel

Havuç suyu, mide yanması ve yemek borusu yanmasına karşı içilir. Havuç suyu kürü, unutkanlık hastalığı olarak bilinen Alzheimer’da %80 gibi oldukça yüksek bir başarı oranına sahiptir. Bu kürü uygulayan sigara tiryakilerinde daha fazla balgam çıktığı görülür. Unutkanlık için havuçtan yararlanmada özel bir uygulama gerekir. Üç ay boyunca, akşam yemeğinden iki saat sonra yeni sıkılmış bir bardak havuç suyu içilir. Daha sonraki zamanlarda haftada en az 24 defa bu şekilde havuç suyu içilmeye devam edilir. Bu uygulama aynı zamanda akciğer ve cilt kanserine karış korumayı da sağlar. Unutulmamalı ki, havuç suyuna birkaç damla sıvı yağ ilave edilerek içilmelidir.

Halk hekimliğinde; göz zafiyetinde, böbrek ağrılarının dindirilmesinde, mide rahatsızlıklarında, gaz söktürmede, cinsel gücü arttırmada, kabızlıkta, bağırsak iltihaplanmasında, idrar arttırmada ve adet söktürmede, bağırsak kurtlarını düşürmede, kansızlıkta, yeni bebekli hanımların sütünü arttırmada, öksürükte, soğuk algınlığında (bal ile karışımı), göğüs yumuşatmada, balgam söktürmede, kalp hastalıklarında, cildin güzelleştirilmesinde faydalanılır.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir