Hamilelikte Ağrılara Ne iyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Hamilelikte Ağrılara Ne iyi Gelir?

Hamilelikte kadınların çoğu hamilelik sürecinde yaşadıkları kasık ağrılarından şikayet ederler. Genellikle bu kasık ağrıları önemli bir hastalığa işaret değildir fakat birtakım sıkıntıları beraberinde getirebilir. Hamilelik sürecinin sıkıntılı geçmesine sebep olabilir. Fakat eğer hamilelik sürecinde bu tür ağrılar yaşıyorsanız bunlar gayet normaldir. Fakat bu ağrılar ısrarlı ağrılarsa sıklıkla ve sürekli ortaya çıkıyorsa başka bir rahatsızlığın da habercisi olabilir.

Hamilelikte Yaşanan Ağrılardan Nasıl Kurtulabilirim?

Detaylı bir muayeneye ve uzman görüşü almak gerekir. Hamilelik sürecinde bu ağrıların normal karşılanmasının sebebi ise rahimde meydana gelen büyüme sonucunda rahim etrafında bulunan bağların gerilmesinden dolayı bu ağrıların oluşabilmesidir. Bu gerilmeler hamileliğin ilk aylarında daha sık görülür. Eğer bu ağrılar hamileliğin sonuna doğru yaşanıyorsa erken doğumun habercisi olabilir. İlk gebeliğinizi yaşıyorsanız bu ağrıları daha fazla hissedeceksiniz. İlk gebeliğini yaşayan kadınlar için bu tür ağrılar gebeliğin 1-2 aylık olduğu zaman hafif hafif kendini gösterir. Bazı anne adaylarında bu ağrılar kendini 3.aydan sonrada gösterebilir. Bu durumda normaldir. İkinci gebeliğini yaşayan anne adayları karınları iyice büyüdükten ve ağırlaştıktan sonra yani hamileliğin son aylarında bu ağrıları hissedebilirler. Peki bu durum normal değil ise bu kasık ağrılarına sebebiyet veren hastalıklar neler olabilir? Dış gebelik, yumurtalık kisti yırtılması, rahim damarlarında yaşanan varis benzeri genişlemeler, apandisit, sistit, iskelet sisteminde oluşmuş hastalıklar, bağırsak iltihabı, idrar yollarında taş gibi rahatsızlıklar kasık ağrılarına sebep olabilir. Ağrıları hafifletmek için yapabileceğiniz birkaç öneri mevcut.

Hamilelikte Ağrılara Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminde vücut ağırlaştığı ve eklemler gevşediği için duruş değişebilir. Eğer vücudun duruşunu doğru bir biçimde yaparsak ağrılarımızın azalmasına yardımcı olabiliriz. Doğru bir duruş için göğüs ileride, kambur durmadan, baş dik ve omuzlar geriye doğru olmalıdır. Ayakkabılar hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Yüksek topuklu ve tamamıyla düz tabanlı ayakkabılardan uzak durulmalı ve çok az topuklu ayakkabılar giyilmelidir. Yerden bir eşya alırken oldukça dikkatli olmalıyız. Dizlerimizi bükmeden yalnızca belden eğilerek eşyayı almak oldukça sakıncalıdır. Dizleri bükerek çömelmeli ve eşyayı aldıktan sonra aynı biçimde kalkılmalıdır. Uyurken sırt üstü değil de yan yatarsanız sırt ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Yatağın çok yumuşak olması konforlu gibi görünse de hamilelik döneminde çok yumuşak yatak kullanılmamalıdır. Sandalyede oturduğumuz zamanlarda mutlaka belimizi bir yastıkla desteklememiz gerekir.

Ağrıların Tedavisinde Egzersizin Önemi Nedir?

Egzersiz ağrılardan kurtulmak için en etkili yöntemlerden biridir. Beli destekleyici kemerlerde kullanabilirsiniz. Vakit buldukça bacakları yüksek bir yere koyarak dinlenmek de faydalı olacaktır. Uzun süren yürüyüşler yapılmamalı ve uzun süre ayakta durulmamalıdır. Kesinlikle ağırlığı fazla olan eşyalar kaldırılmamalıdır. Fazla ağır eşyalar kaldırmak hamilelik süreci içinde sakıncalı olabilir. Bele yapılan sıcak havlu uygulamaları ya da masaj yaptırmak da beldeki ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bunlara dikkat ederek hamilelik sürecinizin daha sağlıklı ve kolay geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir