halsizliğe ne iyi gelir
halsizliğe ne iyi gelir

Halsizliğe ne iyi gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 4, 2018

halsizliğe ne iyi gelir
halsizliğe ne iyi gelir

Halsizliğe ne iyi gelir? Halsizlik nasıl geçer? Sürekli halsizliğe ne iyi gelir? Hangi bitkisel yöntemler sorunun çözümünde kullanılabilir? Bu yazımızda tüm bu soruların cevabını sizin için yazdık.

Halsizlik nedir?

Halsizlik aşırı hareket etmek veya yetersiz beslenme sonucunda enerjisiz kalmak olarak tanımlanabilir. Halsizliğin diğer adı bitkinliktir. Halsizlik fiziksel ve zihinsel olarak ikiye ayrılır. Her birey dönem dönem fiziksel ve zihinsel halsizlik yaşayabilir.

Fiziksel halsizlik, kas sisteminin yorulması olarak tanımlanır. Fiziksel halsizlik dinleme sonucu geçebilir. Kas yapısında bulunan hormonsal yapılar sonucu beyine gönderilen uyarlar ağrıya neden olur. Bu sistem kasların fazla hareket sonucu yıpranmasına, zarar görmesini engellemek için vardır.

Zihinsel halsizlik ise beyindeki algı seviyesinin düşmesine neden olur. Zihinsel halsizlik duyduklarını algılamamaya kadar ulaşabilir. Zihinsel halsizliğe psikolojik olarak kafaya takılan bir konu, sorun, sıkıntı neden olabilir. Bu duruma gelecek kaygısı da neden olabilir. Bir konuyu sürekli düşünmek fiziksel olaylara algıyı düşürür. Zihinsel halsizlik sırasında bir çok kaza meydana gelebilir. Zihinsel halsizliğe girmiş insanların kulaklıkla müzik dinleyerek yürümesi tavsiye edilmez. Bu yazımızda zihinsel, ve fiziksel halsizliğe ne iyi gelir sorusuna detaylı cevap bulabilirsiniz.

Halsizlik Neden Olur?

Halsizlik nedenlerini iki başlık altında inceleyeceğiz. Halsizliğin tanımı genel olarak fiziksel halsizliği öne sürse de yukarıda bahsettiğimiz gibi zihinsel halsizlik de mevcuttur. İlk olarak fiziksel halsizlik nedenlerinden başlıyoruz

Fiziksel Halsizlik Nedenleri ;

 • Aşırı hareket, aşırı çalışma
 • Uykusuzluk
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Vucüda alınan kimyasallar
 • Kalp rahatsızlıkları, kalp hastalıkları
 • Akciğer hastalıkları
 • Solunum sıkıntıları
 • İlaç kullanımı
 • Beslenme eksikliği
 • Kemoterapi
 • Obezite
 • Bayanlarda menopoz
 • Kanser hastalığı
 • Radyoterapi

Zihinsel Halsizlik Nedenleri ;

 • Yaşanan travmatik bir olay
 • Ergenlik
 • Çevreden veya bireylerden gösterilen baskı
 • Bir yakının vefatı
 • Öğrenilen bir hastalık
 • Gelecek kaygısı
 • Maddi geçim sıkıntısı
 • Aşk acısı
 • Bir uzvun ampute olması ( Bunun insanlar tarafından kötü gözüktüğü algısının zihne takılması )
 • Zihne takılan bir sıkıntı, olay, durum olarak nitelendirebiliriz

Halsizliğe ne iyi gelir?

Halsizliğe ne iyi gelir sizler için araştırdık ve listeliyoruz. Bu bitkisel, doğal tedavi yöntemleri evde kolayca uygulaya bilirsiniz. Bu bitkisel yöntemler hiç bir yan etkisi bulunmamakta beraber her yaş için uygulanabilir.

Halsizliğe iyi gelen yiyecekleri fiziksel olarak halsizliğe çözüm olabilir. Zihinsel olarak halsizliğe bir takım tedavi yöntemleri önereceğiz fakat bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

Protein içeren besinler ile halsizlik tedavisi

Protein genel olarak kasların enerji kaynağıdır. Protein halsizliğe iyi gelecektir. Protein tüketerek halsizliğe çözüm bulabilirsiniz. Protein içerisinde bulunan bazı kimyasallar ile enerji oluşumunu artırır. Protein uyanıklık sağladığı gibi motivasyonu da arttırır.

Protein olarak tavuk, süt ve süt ürünleri ; peynir, yoğurt, yağ, yumurta özellikle yumurta beyazı, kırmızı et tüketmenizi tavsiye ederiz. Kırmızı et gibi yüksek yağlı besinleri aşırı tüketmeniz sağlığınız açısından size zarar verebilir. Bu yüzden daha çoj az yağlı protein kaynaklarına yönelmenizi tavsiye ederiz.  Protein içeren besinler halsizliğe ne iyi gelir sorunuza yanıt olabilir.

Karbonhidrat besinler ile halsizlik tedavisi

Karbonhidrat içeren besinler enerji kaynağı açısından zengindir. Karbonhidrat içeren besinler özellikle aşırı fiziksel hareketlerde bulunan insanların tüketmesi gereken besinlerdir.

Karbonhidrat içeren besinler ; ekmek tahıl içeren besinler, bir çok meyve ve sebze, makarna, nişasta içeren besinler, bir çok günlük ihtiyacımızda karbonhidrat bol miktarda bulunur. Günlük besin ihtiyacınızı karşılayarak halsizliğe çare bulabilirsiniz. Halsizliğe ne iyi gelir sorunuza karbonhidrat içeren besinler ilk cevabımız olabilir.

Su tüketerek ile halsizlik tedavisi

Su aslında tüketilmediğinde vücudun bütün mekanizmasını bozar. Su tüketilmeyince kas ve bütün diğer hücrelerin içerisinde bulunan hücre içi sıvı dengesi bozulur. Kas hücrelerinin yetersiz su sonucu dengesinin bozulması ile ortaya çıkan ağrılı uyaranlar halsizliğe neden olur.

Bol bol su tüketmeniz hem, halsizliğe ne iyi gelir ? Sorunuza cevap olur hem daha sağlıklı bir hayat sürmenize yardımcı olur. Günlük olarak iki buçuk litre su tüketimi böbreklere iyi geleceği, böbrekleri temizlenmesine yardımcı olacağı bilimsel araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Günlük iki buçuk litre su tüketimi halsizliğe ne iyi gelir sorunuza da yanıt olabilir.

Zihinsel halsizliğe ne iyi gelir?

Halsizliğe ne iyi gelir? Halsizliğe iyi gelecek besinleri inceledikten sonra zihinsel halsizliğe ne iyi gelir inceliyoruz. Zihinsel yorgunluğun nedenlerini yukarı sıralamıştık. Bu listeyi incelerseniz zihinsel yorgunluğun temel nedeni kişinin zihinsel olarak bir konuyu saplantı haline getirerek sürekli onu düşünmesi sonucu oluştuğunu görürsünüz.

Zihinsel yorgunluğa ne iyi gelir aslında herkes için tek bir yöntem sunmak olanaksız. Genel olarak sizi rahatlatan kafanızı dağıtan odak noktanızı başka bir olaya çeken aktiviteler zihinsel yorgunluğa iyi gelecektir. Bunların arasında desteklediğiniz takımın maçını izlemek, meditasyon, ibadet, spor, müzik, arkadaşlar, ortam değişikliği, yeni insanlar, yeni hobiler, yeni bir kitap ve bir çok eylem sıralanabilir.

Kendinizi en iyi siz bilirsiniz ve sizin için en uygunundan başlayarak birçok aktivitede bulunun. Yinede bir doktor yardımı en iyisidir. Sizin için halsizliğe ne iyi gelir araştırdık, yorumladık ve sergiledik okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu konuda sorularınız var ise yorum olarak sorabilirsiniz.

BiB önceki yazımız olan Yülsek tansiyona ne iyi gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

5 Yorumlar

 1. Ya ben kendimi bildim bileli halsizim ne denediysem de başaramadım atlatmayı 🙁

 2. Halsizlik günümüzdeki birçok insanın en büyük sorunu. Çok güzel bir konuyu gündeme getirmişsiniz. Halsizlik ile ilgili tavsiyeleriniz de gayet yerinde.

 3. bende halsizken her zaman ton balığı tüketirim ve mevsimine göre muzlu ballı süt tavsiye ederim

 4. Benimde halsizlik rahatsızlığım var. Halsizliğe ne iyi gelir yazınızı özenle okudum. Galiba benim ki sizinde halsizlik nedenleri arasında belirttiğiniz az beslenme. Genel olarak çok az yiyorum bazı öğünler hiç yemiyorum. Sizce hangisine yöbelmeylim. Halsizliğe çözüm olarak protein ve karbonhidrat önermişsiniz bence mantıklı hangisini daha çok kullanmalıyım? Yazınız için teşekkürler başarılı bir yazı.

  • halsizliğe ne iyi gelir yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Beslenme olarak halsizliğe iyi gelen besinler proteinler ve karbonhidratlar. Bu iki besin arasında bir tercih yapmamanız ikisinden hatta tüm besinlerden dengeli beslenmeniz size çözüm olacaktır. Bol bol su tüketmenizde halsizliğe çare olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir