halsizliğe iyi gelen besinler

Halsizliğe İyi Gelen Besinler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Halsizliğe iyi gelen besinler nelerdir? Halsizlik için beslenme önerileri ve tavsiyeler ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.Halsizlik günümüzde başlı başına bir derttir. Özellikle günümüzde artan hazır gıdalar ve artan fastfood kültürü halsizliği tetiklemektedir. Yetersiz beslenme, stres ve depresyon insanların halsiz kalmasına neden olabilir. Bu nedenle doğal beslenmeli, teknolojik aletlere fazla bağımlı olmamak gerekir ve fastfood yememeliyiz.

Protein: Özellikle vücut geliştirmeciler proteini bol besin tüketirler. Kas oluşumunda doğrudan etkisi olan proteinin norepinefrin ve dopamin üretimini artırarak motivasyonla birlikte uyanıklık sağlar. Proteini kırmızı et ve yumurta dışında diğer besinlerden almak daha sağlıklıdır. Proteini tavuk eti, fasulye, baklagillerden almak daha sağlıklıdır.

Yoğurt: Yoğurt sindirime yardımcı probiyotikler içermektedir. Bağışıklığı güçlendirerek kronik yorgunluğa iyi gelir.

Kompleks Karbonhidratlar: Doğal yollarla alınmış kompleks karbonhidratlar vücudumuz için gerekli olan enerjiyi karşılayacaktır. Özellikle kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler bu karbonhidratlar açısından çok iyi doğal besinlerdir

Su: Vücudumuzun düzgün çalışması için bol miktarda su tüketilmelidir. Özellikle halsizlik başladığında hemen su alınmalıdır.

Demir:  Kandaki oksijenin taşınmasında demir mineralin çok büyük bir önemi vardır. Eğer yeteri kadar demir alınmazsa kandaki oksijen miktarı düşecektir ve buna takiben organlara da yeteri kadar oksijen gitmeyecektir. Yeteri kadar oksijen gitmediğinden organlar hemen yorulacaktır.

Halsizlik İçin Beslenme Önerileri

Günün en önemli öğünü kesinlikle kaçırılmaması gerekir. Her gün kahvaltıda peynir, bal, zeytin ve reçel gibi besleyici besinler mutlaka olmalıdır. Tercihen çay veya meyve suyu içilebilir. Ayrıca kepekli tahıllar sütle karıştırılarak yenebilir. Piyasada satılan paketlenmiş gevrek ürünler kullanılabilir ancak doğal gevrek alınabilir. Bazı fırınlar özel olarak bu gevrekleri üretebilmektedir. Öğle yemeklerinde mutlaka protein ağırlıklı besin yenmelidir. Tavuk eti, fasulye, balık gibi protein kaynaklı besinler tüketilebilir.

Konuyla ilgili diğer yazımız olan Halsizliğe ne iyi gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir