Hafızaya Ne İyi Gelir
Hafızaya Ne İyi Gelir

Hafızaya Ne İyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Hafızaya Ne İyi Gelir
Hafızaya Ne İyi Gelir

Hafızaya İyi Gelen Yiyecekler

Hafızamızın güçlü olması doğrudan zekâmızı da etkiler. Zekâmızı düzgün bir şekilde çalışması için hafıza gücümüzün de düzgün çalışması gerekir. Her ne kadar insanların hafızayı kullanma gücünün zekâ belirtisi olmadığını savunsa da hafıza, zekayla doğrudan ilişkisi vardır. Nasıl yediğimiz besinler zekâmızı etkiliyorsa aynı şekilde hafızamızı da etkiliyor. Güçlü hafıza için güçlü besinler tüketmek gerekir.

B12 Vitamini:  B12 vitamini eksikliğinde hafıza zayıflığı ve hafıza kaybına yol açar. Eğer durum kritik ise dışarıdan doktor gözleminde takviye alınabilir. B12 vitamini et, kuru tahıl ürünleri ve balıklarda bulunur.

Yaban Mersini: C vitamini açısından zengin olan yaban mersini, yaşla birlikte zayıflayan hafızayı güçlendirir. Aynı zamanda Alzheimer hastalığının önlenmesinde yardımcı bir besindir.

Yumurta: Beyin için gerekli olan kolin maddesi yumurtada bol miktarda bulunur.

Yeşil Çay: Çaylar arasında en sağlıklı çaylardan biri olan yeşil çay, birçok derde şifa olduğu gibi hafızaya da şifa olmaktadır. İçerisinde bulunan polifenollerin ve flavonoidlerin hafızayı geliştirdiği yönünde bilgiler edinilmiştir.

Balık:  Vücudumuz için mucizevî bir yararı olan balık içerisinde hafızayı güçlendiren bol miktarda omega 3 yağ asitleri bulunur.  Haftada en az 2 öğün yenmesi halinde hafızayı gözler görülür bir şekilde güçlendirir.

Sebzeler: Oldukça düşük kalorili olan sebzeler A vitamini ve demir açısından zengindirler. Tüketilen sebze ne kadar koyu yeşil olursa antioksidan da o kadar yüksek oluyor. Böylece beyin olumlu etkileniyor.

Folik Asit: Yapılan araştırmalara göre kandaki homosistein düzeyinin yüksek olduğu kişilerde bellekte zayıflama görülmüştür. Ayrıca doğrudan folik asit tüketenlerin daha güçlü bir belleğe sahip olduğu da görülmüştür. Folik asit bakımından mercimek, soya fasulyesi, ıspanak, enginar, brokoli, buğday tohumu, pancar, tahıllar ve portakal zengin besinlerdir.

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir