Hafife Alınmaması Gereken Hastalık

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı gibi aciliyeti olan durumları hemen herkes bilir. Fakat ciddi sağlık problemlerine işaret eden ve herkesin bilmediği hastalık belirtileri de vardır. İşte bu listede herkesin bilmediği ama bilmesi gereken, ciddi hastalıkların belirtisi olabilecek, göz ardı edilmemesi belirtilerin bir listesi:

1. Açıklanamayan kilo kaybı

Hiç çaba göstermeden kilo vermek kulağa hoş geliyor değil mi? Fakat bu kilo kaybı çok ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Eğer son 6 ayda, mevcut kilonuzun %10′undan fazlasını kaybetti iseniz bu anlamlı kilo kaybı sayılır ve bir doktora başvurmanızda fayda vardır
Açıklanamayan kilo kaybına neden olan birçok hastalık vardır. Örneğin hipertiroidi, depresyon, karaciğer hastalıkları, kanser ve bağırsaktan besinlerin emilimini etkileyen hastalıklar ciddi kilo kayıplarına sebep olabilir.

2. İnatçı veya yüksek ateş

Ateş yükselmesi bir hastalık değildir, fakat çoğu zaman bir hastalığın belirtisidir. Çoğu zaman ateş, vücudunuzun bakteriyel veya viral bir enfeksiyona karşı savaştığı anlamına gelir. Fakat inatçı ve 38.9 derecenin üzerindeki ateş eğer üç gün veya daha fazla sürüyorsa bir doktora başvurmalısınız.
İnatçı ateş, üriner sistemin tüberkülozu gibi gizli enfeksiyonların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca lenfoma gibi habis hastalıklar da uzamış ve inatçı ateşe sebep olabilirler.

3. Nefes darlığı

Nefes darlığı çekmek altta yatan bir hastalığın habercisi olabilir. Eğer yeterli soluk alamadığınızı hissediyorsanız, nefes darlığı başlamışsa veya nefes alırken hırıltı duyuyorsanız hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız en doğrusu olacaktır. Uzanırken ve hiçbir efor sarf etmeden nefes darlığı çekmek de geciktirilmeden araştırılması gereken bir sağlık sorunudur.

Nefes darlığına sebep olabilecek hastalıklar arasında, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), kronik bronşit, astım, pnömoni (zatürre), akciğer embolisi ile diğer kalp ve akciğer hastalıkları bulunmaktadır. Soluk almakta güçlük ayrıca panik atakta da ortaya çıkabilmektedir.

4. Tuvalet alışkanlıklarında beklenmedik değişmeler

Sağlıklı insanlarda tuvalete çıkma sıklığı değişkenlik gösterse de günde 3 kereden, 3 günde bire kadar geniş bir aralık normal sayılmaktadır. Yani herkesin tuvalete çıkma sıklığı değişkenlik gösterir. Eğer sizin tuvalet alışkanlığınızda bir değişiklik meydana gelmişse ve şunlar gibi belirtiler de görülüyorsa doktora başvurmanızda fayda vardır:

 • Dışkıda kan görülmesi
 • Bir hafta süren ishal
 • 3 haftadan fazla süren kabızlık
 • Dışkılama alışkanlıklarında değişme
 • Siyah dışkı

Dışkılama alışkanlıklarında değişmeler campylobacter veya salmonella gibi enfeksiyonlara işaret edebilir. Aurıca viral bir hastalık veya parazit enfeksiyonu da olabilir. Bunlar dışında kalan olasılıklar ise inflamatuvar bağırsak hastalığı ve kolon kanseridir.

5. Deliryum

Deliryum (hezeyan), birden başlayan akıl bulanıklığı ve duhsal durumdaki hızlı bir değişme anlamına gelir. Aşağıdaki belirtileri gören yakın aile üyeleri ve yakın arkadaşların kişiyi acilen bir sağlık kuruluşuna götürmeleri gerekir:

 • Birden gelişen düşünce bulanıklığı
 • Yer ve zaman kavramlarında karışıklık
 • Ani gelişen kişilik ve davranış değişiklikleri
 • Konsantrasyon ve hafızada meydana gelen ani problemler

Davranış ve düşüncelerde ani değişim, anemi, hipoglisemi (şeker düşmesi), psikiyatrik hastalıklar ve bazı ilaçların kullanımı gibi çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir.

6. Ani başlayan baş ağrısı

Başağrısı çok sık görülen bir sağlık sorunudur ve çoğunlukla endişe yaratacak bir hastalığın belirtisi değildir. Fakat şiddetli ve ani gelişen başağrıları ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Eğer şu belirtileri görürseniz hemen bir doktora başvurmalısınız:

 • Ani başlayan ve çok şiddetli baş ağrısı
 • Yüksek ateşin, ense sertliğinin, konfüzyon ve nöbetlerin eşlik ettiği baş ağrısı
 • 55 yaşından sonra başağrılarının her zamankinden farklı bir baş ağrısı

Beyindeki bir tümör veya kanama bu belirtilere sebep olabilir.

7. Ani başlayan güçsüzlük, görme veya konuşma bozukluğu

Eğer bu belirtilerden birini farkettiyseniz dakikalar bile çok değerlidir. Bu belirtiler inme veya TIA (geçici iskemik atak) belirtisidir. Eğer aşağıdaki belirtileri görürseniz acil tıbbi yardım almalısınız:

 • Aniden vücudun bir tarafında hissizlik veya hüçsüzlük
 • Birden göz kararması, bulanık görmeye başlama, görme kaybı
 • Konuşma bozukluğu, başkalarının konuştuklarını anlama bozukluğu
 • Açıklanamayan baş dönmesi, denge kaybı, ani düşme
 • Ani ve şiddetli baş ağrısı

8. Işık çakmaları

Birden başlayan ışık çakmaları retinal dekolman denilen bir hastalığın belirtisi olabilir. Acil tıbbi yardım sizi kalıcı görme kaybından kurtarabilir.

9. Az yemek yemesine rağmen karında şişlik ve doymuş hissetme

Normalde yediğinden az yemeye rağmen erkenden tok hissetme durumu eğer bir haftadan fazla sürerse bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Bulantı, kusma, şişkinlik, ateş, kilo kaybı veya kilo alma gibi belirtiler eşlik edebilir.

Erken doygunluğun muhtemel sebepleri arasında reflü, huzursuz bağırsak sendromu başta gelir. Bunların dışında mide kanseri ve yemek borusu kanseri gibi ciddi hastalıklar da bu belirtilere yol açabilirler.

10. Sıcak, kızarık veya şişmiş eklemler

Eğer eklemlerinizden biri şişmiş ve kızarmış ise veya hassasiyet varsa bu bir eklem enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Eklem enfeksiyonları acil durumlardır ve hızla bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir