Güz Çiğdemi (Acı Çiğdem) ve Güz Çiğdemi Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ekim 17, 2017

Güz Çiğdemi (Acı Çiğdem) ve Güz Çiğdemi Faydaları

Güz Çiğdemi (Acı Çiğdem) ve Güz Çiğdemi Faydaları, Çiğdemin tohum ve yumrusundan faydalanılır. Yumruları taze iken lezzetlidir. Besin maddesi olarak değerlendirilir. Sonbaharda, çiçek açan türlerin yumruları ilkbaharda topraktan çıkarılarak çiğ veya külde pişirilerek pilav yapılır. Hatta Anadolu’nun bazı yörelerinde çocuklar bahar şenliği olarak çiğdem pilavı şenlikleri bile yaparlar. Çiçekleri, çok güzel renkli ve güzel kokuludur. Bu bakımdan süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Halk hekimliğinde yumrular ve tohumları kullanılır. Bunlardan hazırlanan preparatlar uzun zamandan beri deri damla hastalığına karşı başarı ile kullanılmaktadır. Bir ara kansere karşı bile kullanılmıştır ancak hayvan hücrelerinde görülen zehirlenmelerden sonra bu şekildeki uygulaması terk edilmiştir.

Güz Çiğdemi (Acı Çiğdem) ve Güz Çiğdemi Faydaları
Güz Çiğdemi (Acı Çiğdem) ve Güz Çiğdemi Faydaları görsel

Çiğdem tohumunun en önemli kullanım alanı gut hastalığının ağrılı krizleridir. Özellikle, ayak başparmağı ve ayak bileğindeki şiddetli ağrı ile karakterize olan gut krizlerinde etkilidir. Burada eklemdeki acının sebebi kandaki akyuvarlarda bulunan laktik asittir. Tohumdan yapılan preparat, asidin açığa çıkmasını engelleyerek ağrı kesici görevi görür. Krizdeki etkisi dışında, iyileştirici etkisi yoktur veya zayıftır.

 

Colchine, dahilen idrar arttırıcı, terletici, müshil etkili, haricen ağrı kesici olarak kullanılır. Günümüzde ise siroz hastalığı sonucu karaciğerde bağ dokusunun artışını önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Böylece karaciğerin daha uzun süre fonksiyonel bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

 

Ayrıca, demokolsin adlı maddesinden kronik lösemide yararlanılır. Behçet hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Çiğdem tohumu, romatizmada da kullanılır. Bunun için tohum, birkaç diş sarımsak ile birlikte dövülüp ezilir ve çıkan suyu bir tülbende emdirilir. Bu tülbent, romatizmalı yere sarılır. BU işleme birkaç gün devam edilir.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir