Gut Hastalığı Nedir

Gut Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Mart 12, 2018

Zengin hastalığı veya padişah hastalığı olarak da bilinen gut hastalığı, eklemlerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Normal bir vücutta, dışarı atılacak maddeler ürik aside çevrilerek vücuttan atılmaktadır. Ürik asitler vücuttan atılamadığında, birikerek, eklemlerde iltihap oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca ürik asidin böbreklerde birikmesi, böbrek taşına yol açmakta ve böbreğin tahrip olmasına sebep olmaktadır.

Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

– Sabahları erken saatlerde eklem ağrılarının olması
– Geceleri, eklem ağrısı şikayetleri ile uyanma
– Böbreklerde oluşan gut hastalığında karında ve midede ağrı, idrarda taş ve kan görülmesi.
– Sürekli tekrarlanan ağrılar ve şişen eklemlerin yapısının bozulması

Gut Hastalığının Evreleri

Gut hastalığı, dört evrede kendini gösteren bir hastalıktır.
– Akut Atak: Eklemlerde birdenbire ortaya çıkan ve 1-2 hafta devam eden şişlikler.
– İnterkritik Dönem: İyileşmenin gerçekleştiği dönem. Hemen arkasından şiddetli gut atağı gelmektedir.
– Kronik Gut: Bu sürece kadar tedavi edilmediğinde Gut hastalığı kronikleşir ve eklemlerde, iyileşmeyen şişlik ve ağrılara neden olur. İltihaplı Ekrem romatizmaları oluşabilir.
– Tofüslü Gut: Ürik asit kristallerinin dokularda birikmesiyle tofüs denilen birikmelere yol açmasıdır. Ayak baş parmağında daha fazla görülür.

Gut Hastalığı Kimlerde Görülür?

Beslenme alışkanlıklarının Gut hastalığı ile yakından ilişkisi bulunmaktadır. Özellikle alkolün fazla alınması, aşırı kırmızı et tüketilmesi, kabuklu deniz ürünleri ve şekerli içeceklerin yoğun tüketimi Gut hastalığı riski oluşturmaktadır.

  • Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, obezite, kolesterol gibi sağlık sorunları.
  • İdrar söktüren, kanı sulandıran, organ naklinde ve lösemi tedavisinden kullanılan ilaçlar Gut hastalığı için risk faktörü oluşturmaktadır.
  • Ailede Gut hastalığına yakalanmış kişilerin olması.
  • Yaş ve cinsiyet özellikleri de belirleyici etki yapmaktadır. Ürik Asit seviyesi erkeklerde daha yüksektir. Kadınlarda ise menopoz sonrası bu seviyede artış olmaktadır.

Gut Hastalığına Karşı Neler Yapılmalı?

İyi bir diyet programına başlayıp, ideal kilonuza inmeli ve fazla kilolarınızı vermelisiniz. Kahve tüketimi ürik asit üretimini azaltmaktadır. C vitamini içeren meyveleri tüketmek de kandaki ürik asit düzeyini düşürür. Bira başta olmak üzere alkolden uzak durulmalıdır. Bol su tüketmeye özen gösterin. Günlük belli oranda protein içeren besinleri tüketmeye çalışın.

Gut Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavinin asıl hedefi, gut ataklarının önlenerek, komplikasyonların dindirilmesidir. Ürik asit üretimini azaltan ilaçlar kullanılmaktadır. Gut hastalığının tedavisi yapılmazsa, ürik asit kristalleri eklem dokularında birikerek hasarlara yol açmaktadır. Ağrılı akut ataklarda, antienflamatuar ilaçlar uygulanır. Bol su tüketimi yapılarak, böbrek taşının oluşmasının önüne geçilmeye çalışılır.

Diğer yazımız olan Böbrek Taşı Nedir, Neden Oluşur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir