Güneş yanığına ne iyi gelir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Yazın gelmesi ve tatilin başlaması ile güneş yanığa karşı önlem alarak kurtulmanın yollarını arıyoruz. Sizlere doğal yollarla güneş yanığına iyi gelen besinlerle ilgili bilgi vereceğiz.

 

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi: Güneşten dolayı yanık olan cildinizi yumuşatmak için yulaf ezmesini tercih edebilirsiniz. Yarım bardak dolusu yulaf ezmesini bir bardak dolusu kaynar su ile karıştırdıktan sonra soğuması için bekletin. Yaptığınız karışımın tamamen soğuduğundan emin olduktan sonra cildinizde bulunan yanmış bölgelere yavaş bir şekilde dairesel hareketler ile sürebilirsiniz. Dört beş dakika beklettikten sonra bol su kullanarak temizleyebilirsiniz.

 

Zeytinyağı: Güneş ışınları cildinizi kurutur,  daha fazla gerilmesine sebep olur ve bu gerilme sonucunda ağrılar oluşmaktadır. Buna önlem olarak cildinizi yumuşatmak amacı ile zeytin yağını güneş ışınlarına maruz kalan yerlerinize sürdükten sonra üzerine daha önceden sıcak su ile ıslattığınız bir havluyu bırakınız. Havlu soğuduktan sonra cildinizi temizleyebilirsiniz.

Zeytinyağı

 

Yoğurt: Güneş yanıklarına karşı en sık şekilde kullanılan uygulamalardan birisidir. Oldukçada işe yaramaktadır. Cilde yoğurt sürmek cildinizi yatıştırır, ağrıları hafifletir, cildinizi soğutarak rahatlamanızı sağlar. Daha etkili sonuçlar elde etmeniz için yağsız yoğurt kullanmanızı önermekteyiz. Cildinize yoğurdu sürmeden önce dolapta bir süre soğutmanız gerekir. Cildinize sürün ve dört beş dakika beklettikten sonra ılık bir su ile temizleyiniz.

Yoğurt

Aloe Vera jeli: Yanık tedavilerinde oldukça sık kullanılan ve bir o kadar da etkili bir tedavi yöntemidir. Güneş yanıklarını yumuşatarak cildinizin temizlenmesine yardımcı olur. Cildinizde oluşan yanıkları avuç içi ile jeli masaj yaparak iyicene yedirin ve cildinizin emmesini bekledikten sonra soğuk bir su ile durulayın.

Aloe Vera Jeli

Güneş yanığından korunmanın en iyi yolu belirli saatler aralığında güneşe çıkmamaktadır. Özellikle saat 11 ile 4 arası çok tehlikelidir ve bu saatler arasında yüzülmemelidir. En uygun saatler sabah güneş doğumu ve akşam güneş batımıdır. Güneş yanığına iyi gelen besinlerle ilgili bilgiler umarız yararlı olmuştur,  sağlıklı günler dileriz.

 

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir