Gülmek Ağrı ve Acıyı Azaltıyor

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Gülmek Ağrı ve Acıyı Azaltıyor

Gülmek Ağrı ve Acıyı Azaltıyor, Gülümsemek insan sağlığı ve psikolojisi üzerinde çok büyük etkileri bulunan bir durum. Özellikle ruh sağlığı açısından çok pozitif etkiler göstermektedir. Gülümsemek kimseye zarar vermez ve bir gün boyunca dışarı çıktığınızda her gördüğünüz insana gülümsemek çevrenize karşı pozitif bir etki yaratmanıza neden olacaktır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre insanın kendi kendine bile gülümsemesinin olumlu etkileri olduğu görülüyor. Gülümsemekten kaçınan insanların her şeyi daha çok ciddiye aldığı ve hayatı daha çok zorlaştırdığı tespit edilmiştir. Sıcak bir gülümseme sizi toplum içerisinde pozitif bir imaja sokacak ve sosyal ortamlarınızda ve ilişkilerinizde daha çok sevilen bir insan olabileceksiniz. Toplum içerisinde bu şekilde daha samimi bir imaj çizebileceksiniz.

Gülmek Ağrı ve Acıyı Azaltıyor
Gülmek Ağrı ve Acıyı Azaltıyor görsel

Yaşadığınız çeşitli durumlarda kahkaha atarak güleriz ve bu durumun sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. Özellikle diyafram kasılır, dalak, mide ve karaciğer gibi organlarımızın tamamı uyarılarak etkilenir. Bununla birlikte kol, boyun, yüz ve karın bölgesi kaslarımızda yoğun şekilde gevşemeler meydana gelir. Ayrıca gülümsemenin beyin üzerinde de çok olumlu etkileri vardır ve beyinin rahatlayarak gevşemesine neden olmaktadır. İnsan kahkaha attığında beyin içerisinde bulunan dopamin salgısı artış gösterir ve bu durum vücutta bağımlılığa yol açar.

Bu nedenlerden dolayı gülümsemek ve kahkaha atmak insanın anatomik yapısı üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Avrupada yapılan araştırmaların sonuçlarına göre gün içerisinde sadece 1 dakika gülümsemek 50 dakika kadar vücudun rahatlayarak gevşemesine neden oluyor.

Bu durumları yakından inceleyen uzmanlar gülümsemenin psikolojik ve anatomik etkilerinin yanı sıra ağrılara karşı hafifletici etkilerinin de olduğunu tespit etmişlerdir. İnsan güldüğünde açığa çıkan salgılanan hormonların insanı daha dinç hale getiriyor ve vücutta yaşanan acı ve ağrıların azalmasına neden oluyor.

Gülümsemenin özellikle diş ve karın ağrıları üzerinde çok olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Dişçiye giderken yaşanan endişe ve korkuların diş ağrılarını daha öok tetiklediği tespit edilmiştir. Bu nedenle dişçiye giderken gülümsemenin diş ağrılarını büyük ölçüde azaltacağını ve sakinlik sağlayacağı tespit edilmiştir.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir