Guatr Hastalığı Ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Guatr Hastalığı Ve Tedavisi

Guatr Hastalığı Ve Tedavisi, Dünyanın her tarafında açıcı bir şekilde konuşulan ve yaygın bir hastalık olarak geçen bu hastalığın ne olduğunu nerden geldiğini veya nasıl bulaştığı hakkında fikrimiz yok, bu yüzden bu konuyu sizlere sunmak istedik. Bazılarımız boynumuzdaki geçici bir şişlik ve ya soğuk algınlığı olarak algılıyoruz ve bazı insanlarımız bunun ameliyat ile tedavi edilebildiğini düşünüyoruz. Birçok kişi bu hastalığın tam olarak ne olduğunu bilse de maalesef birçok insan yanlış ve uçsuz bucaksız bilgilere sahip.

guatr nedir

Guatr gırtlağınızın ön tarafında beliren bezin büyümesi ve genleşmesi hastalığıdır bu bezin ismi tıp alanında tiroit bezi olarak geçer tiroit bezi bir tür salgı bezidir bulunduğu bölgeye hormon salgılar salgı olarak az veya çok yayılarak vücudumuzun ritmini dengesini etkiler diğer bir anlamda ise vücudumuzun bir nevi şah damarı da diye biliriz Guatr Hastalığı Ve Tedavisi için yapmanız gereken bir hekime başvurmanız.

Guatr hastalığının belirtileri farklıdır kalp çarpıntısı, ellerde titreme -terleme sinirlilik, gözlerinizin yuvasından çıkması, ishal, iştah çoğalması ama kilo alamama adet düzensizlikler, saçlarda kuruma dökülme gibi birçok belirti görülür. Guatr teşhis edildikten sonra tedavi aşamasına geçilir ve tedavide sadece 3 farklı yöntem ile tedavi edilebilir hasta

 

1) hormon yetersizliği olan hastaya ilaç tedavisi uygulanır

2) hormon fazlalığı olan hastalara ise hormonun salgılanmasını engelleyecek ilaçlar verilir

3) herhangi bir hormon dengesizliği bulunmuyorsa hastanın genellikle bu durumlarda ise ameliyat gereklidir

 

Ameliyat ve ilaç tedavisinden sonra kendinize çok iyi bakmanız gerekir bir tür hormon hastalığı olan guatr hastalığı tekrar edebilir ameliyattan sonra yavaş yavaş tekrar baş göstere bilir.

 

Aklınızda soru kalmaması için ameliyatta olabilecek riskleri de sıralayalım. Guatr ameliyatla şu anki teknoloji ile birlikte çok rahat bir şekilde yapılan bir ameliyat türüdür. Her ameliyatta birçok istenmeyen durumlar söz konusu olduğu gibi bu ameliyatta da istenmeyen konular söz konusu olabilir Bunların başında ise ses tellerinizin zarar görme gibi bir risk söz konusudur bu durum dünyada guatr hastalıkları tedavisinde sadece %3-5 oranda görülür ve vücudunuzun kalsiyum dengesini ayarlayan bezlerde zarar görebilir.

Ameliyat olunduk tan sonra veya ilaç tedavisine başlandıktan sonra her ay düzenli olarak hekiminize gitmenizi ameliyat olduktan sonrada boş vermişlik yapmamanızı nasıl olsa geçti gibisinden düşünüp kontrollerinizi ihmal etmeyiniz çünkü eğer ki istenmeyen bir durum söz konusu ise bu durum sizi kötücül tehditlerin sizin tarafınıza geçmesine neden olur sağlıklı günler.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir