Gripten Korunmak için Önlemler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Gripten Korunmak için Önlemler

Gripten Korunmak için Önlemler, Grip soğuk kış aylarının kabusu haline gelmeden önce gripten korunmak için bazı önlemler almalısınız. Grip yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkilemeden önce gribin olumsuz etkilerine karşı hazırladığımız önlemleri inceleyelim.

Gripten Korunmanın Yolları

Gripten Korunmak İçin Sağlıklı Yaşayın

Bazı bünyelere grip bulaştığında tüm kış boyunca vücuttan atılamayan bir hastalığa dönüşmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek vücudunuzun direncini arttırabilir ve düzenli C vitamini tüketimiyle gribin olumsuz etkilerini vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

Gripten korunmak için

Gripten Kurtulmak için Grip Aşısı Olun

Sağlık kuruluşları tarafından önceden belirlenmiş olan bir grip mikrobunun vücuda enjekte edilmesiyle birlikte, bu mikroba karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş olursunuz ve mikrop vücudunuza etki etmez. Grip aşısı senede 1 kez yapılmalı ve gripten kurtulmak için her sene tekrarlanmalıdır.

Grip aşısının uygulandığı ilk günlerde vücudun alışma evresi olacağı için bazı semptomlar gözlemlenebilir. Ancak bu etkiler çok kısa sürer ve bu sürenin sonunda vücut mikroba karşı direnç kazanır.

Toplum İçerisinde Sürekli Olarak Elinizde Olan Ürünleri Dezenfekte Edin

Özellikle cep telefonu gibi sürekli olarak elinizde bulunan ürünlerin çok iyi şekilde dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu tarz ürünler sürekli olarak bizimle birlikte her türlü ortama giriyor ve masa üzerlerinde bulunan tüm mikroplara temas ediyorlar. Ayrıca bu mikroplu halleriyle vücudumuza temas ediyorlar, bu nedenle çok iyi şekilde dezenfekte edilmeleri gerekmektedir.

Ellerinizi Sürekli ve Çok iyi Yıkayın

Grip mikrobu insanlardan birbirine çok kolay şekilde bulaşan bir virüs olduğu için özellikle el temasında bulunan insanların ellerini sürekli ve çok iyi şekilde yıkamaları gerekmektedir. Gribin en önemli belirtilerinden biri olan hapşırma sırasında elimize bulaşan mikrop, el teması ile kolaylıkla geçebilen bir virüstür.

Gripten Korunmada Beslenmenin Önemi

Gripten korunabilmek için antioksidan etkileri olan sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir. Kızartmalar, abur cubur ve fast food besinler gribe karşı koruma sağlamazlar. Mevsiminde olan sebze ve meyveleri tüketmek çok önemlidir.

Ayrıca kepekli tahıllar ve yağsız proteinlerin tüketilmesi sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu sayede immün seviyesi dengelenir ve grip vücutta barınamaz.

Gripten Korunmak için Düzenli Spor Yapın

Gripten korunmak için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekmektedir. Bunun için düzenli egzersiz yaparak vücudunuzun güçlenmesini sağlamalısınız. Günlük hafif tempolu 30 dakikalık yürüyüşler ve bu programın haftanın 4 günü uygulanması yeterli olacaktır.

Özellikle kış aylarında yapılan çok yorucu sporlar vücudun enerji kaybına ve halsiz kalmasına neden olacağı için tercih edilmemektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir