Gribe iyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Gribe iyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri

Gribe iyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri , Gribe karşı dik durmanızı sağlayacak ve soğuk algınlığına iyi gelen bitki çaylarını ve tariflerini sizler için listeledik. Soğuk sonbahar ve kış günlerinde içeceğiniz bitki çayları sizi nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı savunurken; aynı zamanda şifayı çoktan kapmış kişilere de iyi gelecektir. Bitki çayları bağışıklık sisteminizi güçlendirmedeki en büyük etkenlerdendir.

 

İşte grip ve nezleye iyi gelen bitki çayları:

Birçok insanın yataklara düşüp ateş ve halsizlikle boğuşmasına neden olan H3N2 virüsünü halk arasında grip veya nezle olarak biliyoruz. Bu virüs, bulaştığı vücudu mikroplar ve zararlı bakterilere karşı savunmasız kılmasıyla ünlü.
Uzman doktorlar, antibiyotik kullanmadan grip virüsünü yenmek için ıhlamur çayı, karabiber çayı, ada çayı, kuşburnu ayı ve zencefil çayının limonla birlikte sıcak sıcak içilmesinin işe yarayacağını belirtiyor.

KARABİBER ÇAYI



Karabiber, vücutta dolaşımı ve balgam akışını hareketlendirmeye yarayan bir besindir. Bal katılması durumunda ise öksürüğü büyük ölçüde, hatta tamamen yatıştırır. Özellikle boğazda hastalık belirtilerinin ilk görüldüğü zamanlarda uygulanması, daha etkili olmasını sağlayacaktır. Ayrıca yapılmış bilimsel çalışmalara göre, bağışıklık sistemini düzenleyici, kanserleşmeyi önleyici etkileri olduğu da biliniyor. Doğal bir antibiyotik arıyorsanız bu karışımı kullanmanızda fayda var.
Karabiber Çayının Hazırlanışı
Gerekenler: Karabiber, bal, su
Taze çekilmiş durumda bir çay kaşığı karabiberi, 2 yemek kaşığı dolusu bal ile bir fincanda iyice karıştırın. Daha sonra üzerine kaynar su dökün. 15 – 20 dakika kadar demlendikten sonra çayınızı süzün ve içmeye hazır hale gelsin. Balgamlı halde gelen öksürüğü kendi kendinize tedavi etmek için karabiber çayını denemelisiniz.

Gribe iyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri
Gribe iyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri görsel

ADA ÇAYI

Keskin, hatta kelimenin tam anlamıyla acı tadıyla ada çayının tadından çok da hoşlanmayacağınız malum. Ama asırlardır birçok sağlık sorununun en etkili çözümlerinden biri olarak geleneksel şekilde kullanılmaktadır. Bu arada birkaç damla limon ve bir miktar bal karıştırarak tadını değiştirmeniz mümkündür. Antioksidan açısından gayet zengin olan ada çayının soğuk algınlığına da iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca ada çayıyla hazırladığınız yüz yıkama suyunun, sivilceye yatkın cildi sakinleştirdiği ve sivilce oluşumunu azalttığını bilmenizde fayda var.
Ada çayının Hazırlanışı
Ada çayı hazırlamak için taze veya kurutulmuş ada çayı yapraklarını kullanabilirsiniz. 8 – 10 taze ada çayı yaprağı veya 1 – 1,5 çay kaşığı tepeleme ufalanmış kuru ada çayı kullanmanız yeterli. Ada çayını kesinlikle suyla birlikte kaynatmayın. Önce suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra ocağın altını kısarak ada çayını atın ve 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Süzüldükten sonra limon veya balla tatlandırarak içilebilir.

IHLAMUR BİTKİ ÇAYI

Ihlamur, Avrupa ülkelerinde halk arasında asırlardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Ihlamur Tilia olarak bilinir ve ıhlamur ağacından elde edilir. Ihlamur çayının buharı, burun tıkanıklığını açabilir. Sıcak ıhlamur çayı, boğaz ağrısı ve öksürüğü alabilir. Yatıştırıcı etkisi de bulunan ıhlamur çayı gerginliğinizi azaltır, kaygı yüzünden gerilmiş sinirleri yatıştırır, uykuya geçişi hızlandırır.
Ihlamur çayı, C vitamini kaynağı olan limonla birlikte tüketildiğinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.
Ihlamur Çayının Hazırlanışı
Ihlamur çayı hazırlarken ölçü olarak, her bardak için tepeleme bir çay kaşığı kuru ıhlamur kullanabilirsiniz. Ihlamuru da ada çayında olduğu gibi suyla birlikte kaynatmanız durumunda size bir yarar sağlamayacaktır. Önce suyunuzu kaynatın. Daha sonra bu suyu, önceden ıhlamuru koymuş olduğunuz demliğin içine boşaltın. Ağzını kapatın ve 10 – 15 dakika dinlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra, günde 3 kez ıhlamur çayı içmeniz yararınıza olur.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir