Doktorun Cevabı
Greyfurtun Faydaları
Sosyal Medyada Paylaş
20 Ocak 2017
Doktor

Greyfurtun Faydaları

Greyfurtun Faydaları
Greyfurtun Faydaları

Greyfurtun Faydaları Ekşi ve hafif bir acı tada sahip olmasına karşın seveni çok olan greyfurtun faydaları saymakla bitmiyor. Narenciye çeşidi olan greyfurt aslında portakaldan türemiştir. Portakal ile çapraz melez bir üründür. Ülkemizde son 20 yıldır üretilmekte ve tüketilmektedir.

Sarı ve kalın bir tabakaya sahip olan greyfurtun iç kısmı portakala benzemektedir. Oldukça suludur. Bazılarının çekirdeği yokken bazılarında ise tohum bulunur. Greyfurt içerisinde bol miktarda mineral ve vitamin bulunmaktadır. Lif açısından çok zengindir. İçerisinde bulunan protein miktarı da çoktur. Greyfurt içerisinde yok denecek kadar az kolesterol bulunmaktadır. Greyfurt kalbe ve damarlara iyi gelen folatlar açısından zengindir. Greyfurt içerisinde Niasin, Pantotenik asit, Piridoksin, Riboflavin, Tiamin, A vitamini, C vitamini, K vitamini ve E vitamini bulunmaktadır. Greyfurt içerisinde bol miktarda potasyum bulunur. Mineral bakımından da oldukça zengindir.

Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

Greyfurtun faydaları içerisinde kilo vermeyi kolaylaştırması yer almaktadır. Birçok sağlık uzmanı greyfurtun sağlıklı bir biçimde kilo vermeyi kolaylaştırdığını söylemektedir. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de greyfurt yağ yakımını artırmaktadır. Vücut ısısını yükseltip metabolizmayı artırtıdığına yönelik de bir takım yorumlar bulunmaktadır.

Greyfurtun kanser önleyici özelliği de bulunmaktadır. İçerisinde bulunan flovanoidler kanserojen maddelere karşı koruma sağlar. Serbest radikallere karşı da savaşır.

Greyfurt adeta bir müshil görevi görerek kolon kanseri riskine karşı kişiyi korur. Araştırmalar greyfurtta bulunan petkin maddesinin kolon kanserine yakalanma riskini düşürdüğünü ortaya koymuştur. Günlük iki adet greyfurt tüketerek kolon kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Pektin ayrıca sindirim sisteminizi daha sağlıklı hale getirir.

Greyfutun faydaları arasında görme yeneğini korumak da bulunmaktadır. Pembe ve kırmızı greyfurt görme sağlığı üzerinde çok etkilidir. Görme yeteneğini geliştirmektedir. Günlük olarak tükettiğimiz greyfurt görme yeteneğimizi iyileştirmektedir.

Greyfurt artrit sorunlarını giderir. Greyfurt artrite yol açabilecek eklem kıkırdağını engeller. Kalsiyum ve salisilik asit içermektedir. Bu sayede artrit riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Artrit tedavisi için alternatif olarak elma sirkesi ve greyfurt suyu kullanabilirsiniz.

Greyfurt enfeksiyon ile mücadelede de etkilidir. İçerisindeki flavonoid vücuttaki enfeksiyonları engeller. Antibiyotik özelliği mevcuttur.

Bir Yorum Bırak

©2018 doktoruncevabi.com | Her hakkı saklıdır.

DMCA.com Protection Status