Göze Ne İyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Göze ne iyi gelir
Göze ne iyi gelir

Göze Ne İyi Gelir

Gözlerimiz dünya ile iletişimde en önemli organlarımızdan biridir. Bu yüzden gözler, korunması gereken başlıca organlardandır. Özellikle günümüzde teknoloji yüzünden gözler bozulmaktadır. Sürekli ışık alan gözler bir süre sonra yorulmaktadır ve bu yorulmaya bağlı çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Göz sağlığı açısından A vitamini, C vitamini ve E vitamini oldukça yararlıdır. Özellikle A vitamini gece körlüğünün önlenmesinde önemli bir vitamindir. Aynı zamanda lutein, çinko, selenyum ve zeaksantin içeren gıdalar da gözleri güçlendirir ve gözün düzgün görme fonksiyonunu korur.

Beta Karoten Kaynakları: Özellikle havuç ve havuç suyu beta karoten kaynağı bakımından çok zengindir. Havuç dışında tatlı patates, kabak, portakal, kavun, kayısı, lahana, ıspanak, balık yağı, mango ve Brüksel lahanası beta karoten açısından zengindir.

C Vitamini Kaynakları: Turunçgillerin tamamı ve suları, kiraz, ahududu, çilek, kivi, brokoli, papaya, lahana ve karnabahar bol miktarda C vitamini içerir.

E Vitamini Kaynakları: Buğday tohumu, fıstık, badem, ayçekirdeği, keten tohumu, avokado ve yumurta E vitamini açısından zengindir.

Lutein ve Zeaksantin Kaynakları:  Koyu yeşil yapraklı sebzelerde, mısırda, marulda, brokolide, kabakta, havuçta ve Brüksel lahanasında bu kaynaklar bolca bulunur.

Çinko ve Selenyum Kaynakları: A vitaminin absorbe edilmesinde yardımcı olan çinko, bu özelliği ile gözlerin güçlenmesinde rol oynar. Fıstık, leblebi, mayalı gıdalar, kabak çekirdeği, istiridye ve deniz ürünler bu kaynaklar bakımından zengin besinlerdir.

Göz Sağlığı İçin Havuç

Göz sağlığı için en iyi besin kaynağı havuçtur. Özellikle gece körlüğünün önlenmesinde büyük bir katkısı olan havuç içinde bol miktarda A vitamini bulunur. Bu A vitaminler gözü korur, onarır ve geliştirir.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir