Göz Tansiyonu Belirtileri Ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Göz tansiyonu olarak adlandırılan Glakom görme faaliyetini sağlayan sinirlerin zaman içerisinde yıpranıp hasara uğraması sonucunda oluşmaktadır. Bu durum göz içinde var olan basıncın artması ile de ifade edilebilir.

Göz tansiyonunun birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Kişilerde en sık rastlanmakta olan tür ise kronik ve sinsi olarak bilinen tansiyondur. Bunun dışında kalan ani yükselme gösteren tansiyona nadiren rastlanır. Fakat ortaya çıktığı anda oluşturduğu şiddetli ağrı sebebiyle, kişilerin doktora başvurmasına sebep olur. Göz tansiyonunun oluşmasına en çok sebebiyet veren faktörleri gözde meydana gelen enfeksiyonlar, yaralanmalar, uzun süreyle kullanılan kortizon ilaçları ve diyabet olarak gösterilebilir.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Oldukça sinsi bir şekilde ilerleme gösteren göz tansiyonu rahatsızlığı, kişilerde görme yeteneğinin azalması ile fark edilmektedir. Oluşumu yıllar süren gözdeki tansiyon hastalığı, çok yavaş ilerlediğinden dolayı hastalar tarafından erken süreçte fark edilemez. Bu hastalıkta süreç, görme duyusunun en dış çevresinden başlayarak iç kısma ilerlemesi ile ortaya çıkan görme kaybı ile devam eder.

Hasta ancak göme kaybının artması ile bu durumu fark edebilir. Tüm bu sebeplerden dolayı yılda en az 1 defa olmak üzere göz tansiyonunun kontrol edilerek ölçülmesi gerekir. Erken teşhis edildiği takdirde hastalığın tedavisi mümkündür. Göz tansiyonu tedavi edilebilen hastalıklar arasındadır.

Göz Tansiyonu Tedavi Süreci

Hastada göz tansiyonu teşhisi konulmasının ardından tedavi sürecine başlanmalıdır. Tedavi sürecinin ilk aşaması, göz içindeki mevcut baskının ilaç ve damla kullanılarak düşürülmesidir. Ancak bu aşamada ilaçlar ve göz damlaları yeterli gelmeyebilir. Bu durumda ise ikinci aşamaya geçilerek, basıncın düşürülmesi için lazer yöntemi kullanılır. Bu yöntem göze zarar vermemektedir ve en sık kullanılan yöntemler içerisindedir. SLT yöntemi olarak adlandırılan bu yöntem ile göz içindeki sıvının dışa akım kanalları rahatlatılır. Bir diğer yöntem olan cerrahi müdahale ile mevcut akım kanallarından farklı bir kanal yapılarak, sıvının bu kanallara akışı sağlanır.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir