Göz Seyirmesi Nedenleri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Mart 3, 2018

Göz Seyirmesi Nedenleri ve Tedavisi, Halk arasında kısaca göz seyirmesi olarak bilinen rahatsızlık aslında göz kapağı seğirmesidir. İnsanlar arasında yaygın olan göz seyirmesi kendini göz kapağı tikleri ve kasılmaları olarak gösterir. Alt göz kapağı üst göz kapağından daha fazla seğirir. Seğirme genellikle çok kısa sürer. Uzun sürdüğü durumlarda bir göz doktoruna görünmekte fayda vardır.

Göz kapağı neden seğirir?

Stres, göz seyirmesi nedenlerinin başında gelmektedir. Bilindiği gibi stres bir çok farklı şekilde kendisini gösterir. Kimi zaman vücutta yaralar, kimi zaman halsizlik, kimi zaman kalp rahatsızlıkları, kimi zaman da çok ciddi hastalıkların tetikleyicisi olmaktadır.

Göz seğirmesi neden olur?

Vücudun tamamının yorgunluğu, uykusuzluk durumu ve halsizlik de göz kapağındaki kasılmalarının olası nedenlerindendir. Sürekli olarak bilgisayar veya telefon ekranına bakmak, uzun süre televizyon izlemek de göz yorgunluğuna bağlı olarak seyirmelere yol açar. Bazı uzmanlara göre kafein ve alkolün fazla tüketimi de göz seyirmesinin sebeplerindendir.

Yaşlanmaya bağlı göz kuruluğu toplumda oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bilgisayar, televizyon ve cep telefonu ekranlarına uzun süreli bakmak da göz kuruluğuna sebep olabilir. Anti depresanlar, lens kullanımı, yüksek dozda kafein ve alkol alımı ve yorgunluk göz kuruluğunun diğer sebepleridir. Gözde kuruluk olması seğirmeyi tetikler.

Vücut kuruyan gözü koruma altına almaya yönelik göz çevresindeki kaslarda kasılmaya neden oluyor olabilir. Bilindiği üzere göz kapaklarının birinci görevi gözü korumaktır.  Kuruluğa karşı gözdeki sıvıyı gözün ön kısımlarına taşıyarak kuruluğun önüne geçme eğilimine girer. Göz kuruluğu ve göz yorgunluğu ileride daha büyük göz problemlerine yol açabileceğinden vakit geçirmeden bir göz doktoru ile görüşmekte fayda vardır.

Dengesiz beslenme sonucu magnezyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu bazı minerallerin eksikliği göz seyirmesini tetikleyebilmektedir. Vücudunuzda eksik olabilecek mineral ve vitaminlerin habercisi olması nedeniyle aslında göz seyirmesi önemli bir ikazdır.

Bu eksiklikleri tespit etmek ve tamamlamak için kulaktan dolma besin takviyelerine itibar etmek yerine bir hekime danışıp gerekli testleri yaptırdıktan sonra eksikleri giderme yoluna gidilmelidir. Gözlerin ovulması ve göz kapağı dokularına müdahale edilmesi de göz seyirmesine yol açan etkenler arasında bulunur.

Göz seyimesi nasıl tedavi edilir?

Göz seyirmesinin tedavisi için öncelikle buna sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak gerekir. Stresten uzak durulmalı, eğer yapılamıyorsa uzman yardımına baş vurulmalıdır. Göz kapağı kasılmaları psikolojik sorunların da dışa vurumu olabilir.

Uzun süren göz kapağı kasılmaları tik haline dönüşürse tedavisi daha zor olacağından en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekir. Uyku düzenine dikkat edilmeli; bilgisayar, televizyon ve cep telefonu ekranına çok uzun süre bakmaktan kaçınılmalıdır.

Gözler uzun süreli ve sert olarak ovuşturulmamalıdır. Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, eksik mineraller ve vitaminler takviye edilmelidir. Göz kuruluğu için göz yaşı damlaları kullanılabilir.

Bütün bunlara rağmen göz seyirmesi geçmiyorsa en kısa sürede göz doktoruna başvurmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir