Göz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Göz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi, Merhaba Sevgili Okurlarım Büyüklerimiz ‘’Gözlerimiz, kalplerimizin aynasıdır.’’ derler bu sözü illa duymuşsunuzdur. Gözlerimiz hayata bakışımızı sağlarken bir yandan hislerimiz hakkında da ipuçları verir. Üzülünce üretilen gözyaşı, kızgınken bakılan bakış ve mutluyken görülen parıltı gibi. Gözler edebiyatta oldukça geniş bir yer kaplasa da sağlığına çok dikkat etmemiz gereken organlarımızdandır. Bu yazımda sizleri bilgilendirmek istediğim konu göz hastalıklarından biri olan göz kuruluğu, belirtileri ve tedavisi. Öncelikle ele almamız gereken konu başlığı göz kuruluğu hangi durumlarda ve zamanlarda karşımıza çıkabilir?

Göz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi
Göz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi görsel

Sıralamak gerekirse; A vitamini eksikliği, geçirilmiş göz ameliyatı sonrası, menopoz, yaşlanma, yetersiz göz kırpma, kullanılan ilaçlar, alerjiler, bilgisayar ve televizyon ekranına uzun süre bakma, dış etkenler ( sigara dumanı, rüzgar,klimalı ortam vb. ) nedeniyle ortaya çıkabilir. Hangi dönemde karşı karşıya gelinirse gelinsin kuruluğu tam anlamıyla nasıl anlarız? derseniz belirtilerini sizlere açıklamak isterim. Göz kuruluğunun belirtileri; gözde batma, kaşıntı, yanma, yapışkan salgı, çapak birikimi, lens kullanmada zorluk şeklindedir.Göz kuruluğu günlük hayatta zorluk yaşatan ve ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Göz kuruluğu tedavisi nedir? Göz kuruluğu tedavisinde amaç gözyaşı oranını arttırmaktır.Doktor kontrolünde yapılması gereken tedaviler, tıbbi süreç gerektirmektedir. Göz ıslaklığı sağlanması gerektiği için gözdeki gözyaşı arttırılmalıdır. Tedavide başlangıç olarak hastanın odasının nem oranının arttırılması gerekir.

Bu ilk adımdır ve hasta günlük yaşamında ( mevsime bağlı olarak) her güneşli günde gözlerini güneşten korumalıdır, güneş gözlüğü kullanmalıdır. Ve bir diğer tedavi yöntemi ise doktor kontrolünde suni gözyaşı tedavisidir. Suni gözyaşı gözü kayganlaştıracak ve sulandıracaktır. Bu yöntem gözlerinizin rahatlamasını ve ağrılarının azalmasını sağlayacaktır. Göz kuruluğunun hastayı ciddi şekilde rahatsız ettiği ileri safhalarda ise bandaj kontakt lens kullanımıdır. Sevgili okurlarım eğer göz kuruluğundan şikayetçiyseniz bu durumu ihmal etmeden göz doktorunuza danışınız. Sağlıklı günler dilerim.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir