Göz kaşıntısına ne iyi gelir

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 16, 2018

Bu yazımızda Göz kaşıntısına ne iyi gelir? Göz kaşıntısı nasıl geçer? Doğal ve bitkisel çözümler nelerdir? Gözlerde kaşınmanın nedenleri nelerdir? gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Göz, vücuttaki en hassas organlardan bir tanesidir ve dış etmenlerden kolayca etkilenebilir. Hava kirliliğine, alerjik ve mikrobik unsurlara bağlı olarak gözlerde, göz kapağında ve göz altlarında kaşıntı en sık görülen göz rahatsızlıkları arasındadır. Bunların yanı sıra göz kaşıntısı, birçok hastalığın da habercisi olabilir.

Göz Kaşıntısının Nedenleri

• Kirli ellerle göze dokunmak, ortak kullanım eşyası olmayan havlu, gözlük, lens gibi eşyaların birden fazla kişi tarafından kullanılması ve hava kirliliği olan yerlerde bulunmak gibi nedenlerden dolayı bakteri kaynaklı oluşan kaşıntılara oldukça sık rastlamaktayız.

• Gözdeki yağ damarları kanallarının tıkanması durumunda göz kapağı ve kirpik diplerinde oluşan arpacık, göz kaşıntısının bilinen nedenleri arasındadır.

• Yorgunluk ve stres gibi etkenler gözlerde kaşınmaya neden olabilir. Vücut direncinin azalması ve mevsim değişikliği gibi nedenlerden dolayı meydana gelen göz kaşıntısı, grip ve nezle gibi hastalıkların habercisi olabilir.

• Bunların yanı sıra alerjik faktörler, uykusuzluk, kornea zedelenmesi gibi etkenler de gözlerde kaşıntının nedenleri arasında gösterilebilir.

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

• Gözlerde oluşan kaşıntının tedavisinde bazı bitkisel çözümler uygulanabilir. Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu bitkisel yöntemler, kaşıntının giderilmesinde oldukça etkilidir.

• Soğuk kompres, kaşınan göz çevresine uygulandığı takdirde anlık rahatlama sağlayabilir. Bunun en kolay yolu soğuk suyla gözlerinizi yıkamak veya temiz bir beze buz küplerini sararak uygulamaktır. Bu işlemi günde birkaç kere tekrar ederek kaşıntıyı giderebilmeniz mümkün.

• Salatalık dilimleri, bilindiği üzere cilt bakımı ve sağlığı konusunda oldukça sık kullanılan ve etkileri herkes tarafından bilinen bir sebzedir. Aynı zamanda tahriş giderici özelliği sayesinde gözlerde kaşıntıya ne iyi gelir sorularınızın bir numaralı çözümü olabilir. Buzdolabında veya soğuk suda yaklaşık 10 dakika boyunca bekletilmiş bir salatalık dilimlenerek göz çevresine koyulduğu takdirde kaşıntı büyük miktarda azalacaktır.

• Yeşil çay, iltihap önleyici özellikleri sayesinde göz kaşıntıya oldukça iyi gelmektedir. Kaynamış suyun içerine iki adet yeşil çay poşetini atın. 1-2 dakika bekledikten sonra poşetleri çıkartın ve göze zarar vermeyecek sıcaklığa inene kadar soğumaya bırakın. İdeal sıcaklığa ulaştığında göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin ve 15 dakika kadar bekletin. Bu işlemin günde 2-3 kere tekrarlanması, göz kaşıntısı problemlerinize gözle görülür bir fayda sağlayacaktır.

• Soğuk süt, göz kaşıntısının evde tedavi yöntemleri arasında oldukça popülerdir. Bir top pamuğu soğuk süte batırın ve bu pamuk yardımıyla göz çevrenizi temizleyin. Aynı zamanda soğuk kompres etkisi de yaratacak bu yöntem, sabah akşam tekrar edildiği takdirde oldukça etkili olacaktır.

• Aloe vera, gözlerde oluşan kaşıntıyı hafifletmek için en etkili çözümlerden bir tanesidir. Taze aloe vera bitkisini keserek elde edeceğiniz jeli, bir tatlı kaşığı bal ile karıştırarak gözünüze uygulayın. Günde iki kere yapacağınız bu uygulama sayesinde gözlerde kaşıntı sorununu en aza indirebilirsiniz.

Burun Kaşıntısına Ne İyi Gelir başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir