Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi

Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi, Göz altı morlukları pek çok farklı sebebe bağlı olarak görülebilen ve estetik görünümünüzü bozarak, yorgun ve bitkin görünmenize neden olan bir durumdur. Üstelik özellikle kadınların sosyal hayatlarında kendilerine olan özgüvenlerini kaybetmelerine neden olan göz altı morlukları, uzun vadede sosyal hayatta meydana gelebilecek olumsuz durumlara sebebiyet verebiliyor.

Gözaltı morluklarından kurtulmak için öneriler ve püf noktalarını bahsetmeye geçmeden önce gözaltı morluklarının nedenleri üzerine biraz incelemelerde bulunalım.

Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi
Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi görsel

Gözaltı Morlukları Nedenleri?

Gözaltı morlukları ve gözaltı torbalanmaları pek çok farklı nedene bağlı olarak görülebilen can sıkıcı bir durumdur. Gözaltı morluklarına neden olan bazı faktörleri sizler için inceledik.

* Gözaltı morlukları aile genlerinden gelebilir ve bir nedene bağlı olmadan genetik olarak meydana gelebilir.

* Özellikle yoğun stres altında yaşayan bireylerde gözaltı morluklarının daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

* Diğer bir neden ise uyku düzensizlikleri ve yetersiz uyumak olarak açıklanabilir.

* Ayrıca çağımızın en büyük gereklilikleri olan bilgisayarlar ve akıllı el aletlerinin ekranlarına uzun süreli olarak bakmak göz altı morluklarının oluşumunu tetikler.

* Gün içerisinde ve özellikle gece saatlerinde çok aşırı derecede çay, kahve tüketerek kafein alımı gerçekleştirmek göz altlarının morarma nedenlerinden bir tanesidir.

Göz altı morluklarınızın bu dış faktörlere bağlı olarak meydana geldiğini düşünmüyorsanız veya genetik olarak ailenizde bu durum söz konusu değil ancak sizde görülüyorsa kesinlikle doktorunuza danışarak bunun altında başka nedenlerin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Göz Altı Morlukları Tedavisi ve Göz Altı Morluklarına Karşı Püf Noktaları

* Göz altı morluklarının en etkili tedavi yöntemi bol su içerek göz altlarında yer alan kılcal damarların hareketlenmesini sağlamaktır. Günde 2 litre su içerek göz altı morluklarının kısa sürede son bulduğunu göreceksiniz.

* Diğer yandan toksinleri vücudunuzdan atmaya yardımcı olan lifli besinleri tüketerek göz altı morluklarından kurtulmak mümkün olacaktır. Bunun için bol miktarda meyve ve sebze tüketmenizde fayda var.

* Göz altı morlukları uyku düzeni sağlanmadığı sürece yok olmayacağı için, en iyi şekilde dinlenmenizi ve gevşemenizi sağlayacak şekilde günde en az 8 saat en çok 10 saatlik uyku düzenini oluşturmaya çalışın.

* Tatlı gibi ağır besinlerin içerisinde yer alan şeker göz altı morluklarının oluşması için tetikleyici bir faktördür ve mümkün olduğu kadar şeker tüketiminden uzak durun. Bunun yerine şeker ihtiyacınızı meyvelerden karşılayabilirsiniz.

* Özellikle sigara ve alkol gibi zararlı maddeler göz altı morlukları oluşumu ve göz altı torbalarına neden olmaktadır. Bu zararlı ürünler tüm vücut semptomlarınızı olumsuz şekilde etkiler. Bu nedenle alkol ve sigara tüketiminden uzak durmalısınız.

* Göz altı gözeneklerinizin rahat bir şekilde nefes alabilmesi için evinize girer girmez göz makyajınızı temizleyin ve asla bu şekilde geceyi geçirmeyin. Nefes alamayan göz altlarında zamanla morarmalar meydana gelebilmektedir.

* Mevsiminde ve taze sıkılmış meyvelerin suyu bir çok vitamini içeriğinde barındırır ve özellikle göz altlarında bulunan kılcal damarların hareketlenmesinde yardımcıdır.

* Stres sosyal ve günlük hayatımızın bir parçası ancak stresten uzak kalarak göz altı morluklarımızdan kurtulmamız mümkün. Bunun için kendimize çeşitli hobiler edinebilir veya spor yaparak vücudumuzdaki tüm olumsuz etkilerden kurtulabiliriz. Günlük 40 dakikalık hafif tempolu yürüyüşlerde stresin azaltılmasında çok etkilidir.

* Düzenli beslenmek ve tükettiğiniz öğünler içerisinde besleyici gıdalar tüketmek göz altı morluklarının giderilmesinde yardımcıdır. Özellikle B ve E vitamini içeren besinler göz altı morluklarının oluşumunu engellemektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir