Goji Berry Nedir Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ekim 26, 2017

Goji Berry Nedir Faydaları Nelerdir

Goji Berry Nedir Faydaları Nelerdir, Besin değerleri yüksek, vücudun ihtiyaç duyduğu yiyeceklerle beslenmek her zaman sağlık açısından ön planda olmuştur. Allah’ın yarattığı bu eşsiz muhteşem meyvede sağlığa faydalı bir başka meyve.

Goji Berry Nedir?

Goji Berry bir meyve çeşididir. Çoğunlukla Nepal, Tibet ve Himalaya bölgesinde yetiştirilir. Goji Berry’nin bir diğer adı ise kurt üzümüdür. Latince ismi ise lycium barbarum olarak bilinir. Parlak ve kırmızı renkli olan bu meyve kuruduğunda bir üzüm şeklini andırır. Tadı ne ekşi ne de tatlıdır kısacası vişne, üzüm ve cranberry arasında bir tadı vardır.

Yukarıda adı geçen ülkelerde seneler boyunca Goji Berry meyvesi birer yiyecek ve aynı zamanda pek çok sağlık sorununa doğal olarak bir çözüm olarak kullanıldı. Yapılan araştırmaya göre Goji Berry meyvesini sık tüketen ülkelerde yaşam sürelerinin fazla olduğu bilinmektedir. Besin değeri yüksek ve terapatik olan bu Goji Berry meyvesinin yararları son zamanlarda daha fazla ilgi çekmeye devam etmektedir.

Kırmızı renkli Goji Berry’de, C vitamini, beta-karoten, demir, protein, 18 tane aminoasit, b6, b1 ve b2 vitamini, kalsiyum, demir, selenyum, fosfor, bakır ve çinko gibi tam 21 tane farklı mineral bulunmaktadır.

Goji Berry Nedir Faydaları Nelerdir
Goji Berry Nedir Faydaları Nelerdir görsel

GOJİ BERRY FAYDALARI

Mutluluk meyvesi veya kurt üzümü olarak bilinen Goji Berry meyvesi içerisinde güçlü antioksidanlar ve polisakkaritler sayesinde bazı hastalıkların oluşturabileceği zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudu daha fazla koruduğu belirtilmiştir.

Vücut havadaki serbest oksijen radikalleriyle her an bir saldırı altındadır. Serbest radikaller ise kanser riski taşır ve deride kırışıklığa neden olur.

Yeryüzünde şu zamana kadar yapılan incelemelerde içerisinde kanser önleyici bir madde olan germanium içeren çok az bitki türünden birisi, Goji Berry’dir. Kansere neden olabilecek bazı genetik değişimlerin oluşmasına engel olarak vücudu korur.

Ana vatanı Tibet olan Goji Berry meyvesi son yıllarda Türkiye’ye getirilmiştir. Goji Berry’den yapılan ilaçla karaciğer ve böbrek tedavisinde sıkça kullanan Tibetliler hala bu şifalı bitkiyi sofralarından hiç eksik etmiyorlar.

Kolesterol ve kan basıncını düşürmek için kullanılan Goji Berry, ayrıca kanı temizleme fonksiyonuna da sahip. Gelişme aşamasında da etkili olan Goji Berry, insan büyüme hormonu olan ve hipofiz bezinden salgılanan HCG salınımına da arttırarak büyümeyi destekler.

  • Hafızanızı güçlendirir.
  • Vücut yağ oranını azaltır.
  • Cinsel gücü ve istekliliği arttırır.
  • Vücudun yaşlanmasını önler.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir