Göğüste yanma nedenleri

Göğüste Yanma Nedenleri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Nisan 1, 2018

Göğüste yanma hissi, ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Göğüsteki yanma hissinin ne kadar ciddi bir durum olduğuna karar vermek için uzman kontrolünden geçmek gerekmektedir.

Göğüste Yanma Hissinin Sebepleri

Göğüste yanmayı herhangi bir hastalığın belirtisidir diye tanımlayamayız. Tanı yapılırken de beraberinde olan diğer belirtilere bakılır. Yanma hissiyle birlikte başlayan, kalp ritminde bozukluk, göğüste ağrı, nefes darlığı gibi şikayetler akla ilk gelen kalp hastalıklarıdır. Doktor kontrolünde kan testi, röntgen ve EGK ile yapılan tetkiklerle yanma hissinin sebebi tespit edilir.

Göğüste Yanma Hissinin Travma Etkenleri

Yanma hissinin sebebi bazen de travmadan kaynaklanabilir. Göğüs bölgesine herhangi bir sebepten dolayı alınan darbe sebebiyle meydana gelen hasardan oluşan yanma hissi hissedilebilir. Alınan hasar sonucunda sinir, doku ve kaslarda ya da göğüs kafesinde oluşan yanma hissinde hemen bir uzmana görünmek gerekmektedir.

Göğüste Yanma ve Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları

Yanma hissi daima ciddi hastalıkların belirtisi olmayabilir. Sindirim sistemi problemlerinden dolayı da göğüste yanma meydana gelebilir. Sindirim rahatsızlıklarından ve en fazla bilinen mide ülseri, açlık durumunda göğüste yanmayı daha da artırabilir.

Tokluk durumunda bu yanma hissinin azaldığı fark edilebilir. Bunun haricinde safra kesesi iltihaplanması da göğüs yanmasına sebebiyet verebilen hastalıklardandır. Eğer yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketildikten sonra midede yanma hissediliyorsa, bu durum safra kesesi iltihabının habercisi olabilir. Buna da dikkat edilmelidir.

Göğüste Yanma ve Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Öksürdüğünüzde ya da nefes alıp verirken göğsünüzde yanma hissi oluşuyorsa, bu solunum yolu rahatsızlarının belirtisidir. Zatürre, akciğer zarının iltihaplanması ya da akciğer enfeksiyonu göğüste yanma hissine yol açmaktadır.

Göğüs Yanması ve Kalp Rahatsızlıkları

Eğer yanma hissi sıkışmayla başladıysa ve göğüste sıkışma hissediyorsanız, kalp rahatsızlıklarının habercisidir. Bunun sebebi kalp zarında oluşan iltihaplanma ya da aort damarında meydana gelen yırtılma gibi daha pek çok sorundan dolayıdır. Bu kalp krizinin de habercisi olabilir. Sol kolda ve omuzda uyuşma, göğüste ağrı, sıkışıklık gibi belirtileri hissettiğinizde ihmal etmeden hemen bir doktora başvurmak gerekir.

Diğer yazımız olan Göğüs Ağrısı Neden Olur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir