Gelinciğin Faydaları
Gelinciğin Faydaları

Gelinciğin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Gelinciğin Faydaları
Gelinciğin Faydaları

Gelinciğin faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız makaleyi okuyabilirsiniz. Gelincik en başta güzelliği ile herkesin gönlünü fethetmiştir. Kırmızı renkte açan çiçeği her kesimden insanın gözünü renklendirmektedir. Aş otu adıyla da bilinen gelincik çiçeğinin bilmediğiniz pek çok faydası bulunmaktadır. İçinde şeker, alkaloid ve zamk bulunur. Şifalı bitkiler içerisinde yer alan gelincik ile hazırlanan kürler insan vucuduna pek çok faydası bulunmaktadır.

Latince adı papaver rhoeas olan gelincik genel olarak kırlarda yetişir. Kırmızı renginden tanıyabilirsiniz. Yaz aylarında toplanır, gölgede kurutulur. Esas etken maddesi rheadine’dir. Gelinciğin tadı acıdır.

Gelinciğin Faydaları Nelerdir

Gelincik bitkisinin faydaları içerisinde en öne çıkan konu yatıştırıcı etkisidir. Uykusuzluğu giderir, nefes darlığı, astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Öksürüğü keser, oksürüğün boğazda yarattığı tahribatı giderir. Kusmayı ve kan tükürmeye iyi gelmektedir. Boğmaca için kullanılabilir. Yanıkları iyileştirir.

Gelincik Çayının Faydaları Nelerdir?

Gelincik çayı düzgün hazırlandığında sakinleştirici bir etkiye sahiptir. İçildiği zaman insana huzur vermektedir. Astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Ferahlatıcı bir etkisi vardır. İştahsızlık problemlerini giderir. İştah açıcı bir yapıya sahiptir. Kilo alma sorunu çekenler, iştah sorunu yaşayanlar gelincik çayı içerek bu sorunlarından kurtulabilirler.

Gelincik Çayı Nasıl Yapılır?

Gelincik çayının faydaları için kurutulmuş gelinciği bir tas su içerisinde 1 gün bekletin. Bu hazırlanan su içerisinde yarım tatlı kaşığı nane katın. Dilerseniz bir çorba kaşığı çilek ekleyin. Sıcak suyun içerisinde 15 dakika kaynatın. Hazılanan karışımı direkt içebilirsiniz. Ancak tadı acı olacaktır. Bu yüzden içerisine şeker ya da pekmez koyabilirsiniz. Şeker hastaları bunları koymamalıdır.

Gelincik direkt olarak tüketilmez. Dediğimiz gibi acı bir tada sahiptir. Bu yüzden çay halinde içilmelidir. Sedatif etkisi oldukça yatıştırıcıdır. Antideprasan vari bir özelliğe sahiptir. Uykunuz gelmiyorsa gelincik çayı yapıp içebilirsiniz. Yarım saat kadar süre içerisinde uykunuzu getirecektir.

Kış aylarında soğuk algınlığı kaynaklı solunum yolu hastalıklarına karşı da etkilidir. Kışın yapacağınız Gelincik Çayı karışımı ile astım, bronşit gibi hastalıklara şifa bulabilir, etkilerini azaltabilirsiniz. Eğer öksürük sorunu çekiyorsanız gelinciğin öksürüğü engelleyen bir yapısı bulunmaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir