Gece Körlüğü Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Gece Körlüğü Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Gece Körlüğü Nedir, Belirtileri ve Tedavisi,Bugün sizlere sağlık konusunda göz hastalığı olarak bilinen gece körlüğünün nedenleri ve tedavisinden bahsedeceğim. Hepinizin bildiği gibi Göz, insanın en önemli organlarından biridir. Günlük davranışlarımız sırasında gözlerine öteki duyu oranlarından daha çok güvenir insanoğlu. O yüzden ola ki görme duyusuyla ilgili olan bir problem insanı derinden endişelendirir.Fazla telaşa gerek yoktur.

Çünkü ; gözün görmeyi sağlayan iç bölümü kaslar, gözkapağı, kirpikler, konjektiva, gözakı ve saydam tabaka tarafından çok iyi korunur. Ancak bütün bu korunmaya rağmen gözlerde oluşan problemler bizi tedirgin eder.İşte bunlardan biridir gece körlüğü. Nedir acaba bu gece körlüğü ? Akşam ve gece karanlıkta net görememektir. kalıtsal göz hastalıklarının başında yer alır.

Gece Körlüğü Nedir, Belirtileri ve Tedavisi
Gece Körlüğü Nedir, Belirtileri ve Tedavisi görsel

Görmeyi sağlayan fotoreseptör hücrelerin ve epitel hücrelerin tahrip olmasıyla ortaya çıkan ve ihmale gelmeyen bir göz rahatsızlığıdır.En büyük nedeni A vitamini eksikliğidir. BELİRTİLERİ ; Gece karanlıkta ve akşam ışıkları seçememe ve nesneleri görmekte zorlanma.Araba kullanma esnasında zorlanma .

Parlak bir ışıkla gözün teması sonrası bir kaç sanıye nesneleri görememe ve algılayamama. İleri safhalarda göz kurumasına kadar giden belirttiler. İleri derecede mıyop ve astigmat göz hastası olmak. Zihinsel olarak bir konuya tam odaklanamamak Gece körlüğünün belirtilerindendir. Tedavisine Gelince ; -İleri derecede miyop iseniz hemen bir göz DR’una gidip gerekli tedaviye başlamanız gerekir.

Diyabet hastası iseniz Göz Dr’nuzun dikkatli takibine girip belirli aralıklarla muayene olmalısınız. Glokom hastalığınız var ise ve bunu için glokom ilaçları kullanıyorsanız zamanla görmeniz azalacak ve gece körlüğü başlayacaktır.Dr ‘nuz tarafından yapılan ameliyatla bu sorununuza çözüm bulabilirisiniz.

Gerekli A vitamini ve Çinko eksikliğini besinlerle ve dr’nuzuzn verdiği ilaçlarla önlemelisiniz. Güneş ışığına direk olarak maruz kalmamalı ve gözünüzü yormamalısınız dr’nzun tavsiye ettiği ploroid güneş gözlüklerini takmayı ihmal etmeyiniz.

Tıp alanında ne kadar çığır açmışta olsak gece körlüğünün henüz tedavisi yoktur.Yukarıda saydığım etmenleri minimum düzeyde tutmanın faydasının yanında A vitamini , çinko ve Omega 3 takviyesi ancak hastalığın ilerlemesinin seyrini yavaşlatır. Umarım bilim dünyası en kısa zamanda gece körlüğüne de çözüm bulacaktır.

Gece Körlüğü hakkında elde ettiğim verileri derleyerek sizlerle paylaştım sevgili okurlarım.Sizlerde çevrenizdeki insanlar sohbet anında bu konu hakkın da bilgilendirirseniz belki de çok geç kalmadan bir insanın görme duyusunun tahribata uğramadan en asgari zararla kurtulmasına yardımcı olursunuz ne dersiniz ? Esen kalın….

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir