Gebre Otu (kedi tırnağı) ve Gebre Otunun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ekim 16, 2017

Gebre Otu (kedi tırnağı) ve Gebre Otunun Faydaları

Gebre Otu (kedi tırnağı) ve Gebre Otunun Faydaları, Kapari, Aristo ve Hipokrat zamanında da bilinen ve tomurcuklarında çok sırların gizli olduğu ifade edilen, hem baharat hem ilaç olarak faydalanılan, günümüzde de çok yönlü değerlendirilen ve ekonomik önemi büyük olan bir bitkidir. Kaparinin; bünyesinde bulunan uçucu yağı, flavon türevleri ve isotiosyanat glikozitleri neden ile bu maddeleri içerek kök kabuğu, çiçek tomurcuğu ve meyvesi kullanılmaktadır.

Gebre Otu (kedi tırnağı) ve Gebre Otunun Faydaları
Gebre Otu (kedi tırnağı) ve Gebre Otunun Faydaları görsel

Kebere Tomurcuğu Faydaları

Protein, vitaminler, mineral tuzlar, rutin, hardal yağı ve glikozit ihtiva eder. Baharat olarak keberenin çiçek tomurcuklarında faydalanılır. Mercimekle nohut arasındaki büyüklükte ve henüz açılmamış tomurcukları toplanarak salamura ve daha sonra da sirke ile muamele edilir. Bu şekilde hazırlanan materyal baharat olarak kullanılır.

 

Ülkemizde, Burdur’da bir özel müteşebbis, tomurcuğundan kebere turşusu, küçük meyvelerinden kebere salamurası ve marmelatı yapıp ihraç etmektedir. Kebere turşusu pahalı olup çok özel sofralarda bulunur ve çok özel gıda ürünlerine lezzet verir. Ekşi, tuzlu, buruk lezzetli olması ile iştah açar. Lezzeti, bünyesinde bulunan özel glikozitin parçalanması ile sağlanır. Salata, sebze, balık ve et ürünlerinde, pilavda kullanılır. Bu bakımdan günden güne artan kullanım alanına paralel olarak son yıllarda doğal olarak yetişen bitkilerin tomurcuklarının toplanması işlemi de yaygınlaştığından bugün önemli bir ihraç ürünü haline gelmiştir. Sertleşmiş dal ve kökleri ise boyacılıkta kullanılır.

Halk hekimliğinde keberenin çiçek tomurcukları ile meyvesinden ve kök kabuğundan; idrar söktürücü, peklik, kuvvet verici olarak faydalanılmaktadır.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir