Gebelikten korunma yolları

Gebelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

SON GÜNCELLEME: Mayıs 2, 2018

Gebelikten Korunma Yöntemleri nelerdir? Geleneksel ve tıbbi yöntemler hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Normal şartlarda, hamilelikten korunmayan kadınların yüzde 80’inden fazlası bir yıl içinde gebe kalmaktadır. Gebeliğin bir süreliğine ya da tamamen istenmediği durumlarda ise devreye gebelikten korunma yöntemleri girmektedir.

Anne ve bebek sağlığı açısından,  iki gebeliğin arasında en az iki yıl bulunmalıdır.  Buna dikkat edilmediğinde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Sık yapılan doğumlarda bebeklerin gelişimi yavaşlamakta, düşük riski fazla olmaktadır. Anne ve bebeklerin ölüm oranlarında yükselme olmaktadır.

Gebelikten Korunma Yöntemleri

Hamilekten korunmak için kullanılan yöntemler 2 grupta toplanmıştır:

  1. Doğal Korunma Yolları
  2. Tıbbi Korunma Yolları

Doğal Korunma Yöntemleri

Doğurganlık Belirtilerine Göre Korunma: Ergenlik sonrasında  kadınlarda  adet dönemi denilen günlerde,  döllenmeye müsait şartlar oluşmaktadır. Gebeliğin istenmediği durumlarda, özellikle bu günlerde ilişkiye girilmemesi, gebelikten doğal şekilde korunma sağlayan yöntemler arasındadır.

Doğurganlık belirtileri olan, adet dönemi akıntıları, rahimdeki değişimler, vücut ısısının değişmesi gibi değişimler takip edilmeli, bu süreçte gebeliği önlemek adına cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Ayrıca  akıntıların niteliğine bakılarak yumurtlama günlerinin takip edilmesi gibi yollarla da hamilelikten korunmam mümkündür.

Emzirerek Korunma Yöntemi: Doğum sonrasında annenin bebeğini her gün en az 1 saat emzirmesi, yumurtlamanın başlamasını engellemektedir. Bu süreçte yapılan ilişkilerde genellikle gebelik görülmez. Fakat yeterli koruma sağlayan bir yöntem değildir. Adet kanamasının başladığı dönemde anneler bebekleri için ek besin kullanmaya başlar veya emzirmeyi durdurursa tekrar yumurtlama başlamaktadır. Böylece rahim gebeliğe hazır hale gelmektedir.

Geri Çekme ile Dışarı Boşalma: Erkeğin boşalacağını anladığında, dışarıya boşalması ile yapılan durumdur. Bu şekilde spermler vajinaya ulaşamadığından gebeliğin gerçekleşmesi zorlaşır. Ancak tam anlamıyla güvenli bir yöntem değildir. Spermler 3 gün boyunca canlı kalabilirler. Vajinanın ağzına ulaşmış olan spermlerin içeri doğru ilerlemesi halinde gebelik gerçekleşebilmektedir.

Tıbbi Korunma Yöntemleri

Günümüzde gebelikten korunmak için birçok modern yöntem geliştirilmiştir.

Prezervatif Kullanımı: Halk arasında kondom, kılıf olarak da isimlendirilen prezervatif, erkek spermlerin vajinaya ulaşmasını engellemekte ve gebeliği önlemektedir. Ayrıca AIDS, Bel soğukluğu gibi çeşitli hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır.

Vajinal engellemeler: Diyafram, sperm öldürücü kremler gibi uygulamalar ile gebeliğin önlenmesi sağlanmaktadır. Diyafram rahmin ağzına yerleştirilmekte ve spermlerin geçmesini engellemektedir. Sperm öldürücü kremler ise vajina içindeki spermleri etkisiz hale getirmektedir.

Spiral Kullanımı: Rahim içine konulan spiral sayesinde, yumurtanın rahme ulaşması önlenmekte, spermlerinde yumurtaya ulaşması engellenmektedir. Uzun süreli korunma sağlayan bir yöntemdir. Spiral uzman bir hekim tarafından rahme yerleştirilmektedir.

Doğum Kontrol Hapları : İçeriğinde kadınlık hormonlarından olan östrojen ile progesteron barındıran doğum kontrol hapları, yumurtlamayı durdurmakta ve gebeliği önlemektedir. Doğum kontrol haplarını çok uzun süreli kullanmanın yan etkileri olabilmektedir.

Cerrahi ile Tüplerin Bağlanması: Rahim kanallarının kapatılması veya bağlanmasına denmektedir. Böylece yumurtalar, rahme ulaşamadıklarından spermlerle birleşme gerçekleşmez ve gebelik önlenmiş olur. Bu yöntemin geri dönüşü olmadığından, artık çocuk istemeyen ailelerin tercih etmesi gerekir.

KoKonuy ilgili ddiğe yazımız olan Doğum Kontrol Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir